ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На пресконференция в Белия дом в сряда президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Китай се е отказал от плана си "Made in China 2025". Някои американски медии изразиха съмнения, че Китай е отхвърлил това, което те наричат "технологична амбиция на Китай", пише правителственото китайско издание за външна политика Global Times в материал, представен без редакторска намеса.
Една от причините за търговската война, инициирана от САЩ срещу Китай, е притеснението на САЩ от плана "Made in China 2025". Вашингтон смята, че субсидиите от Пекин за държавните предприятия за насърчаване на модернизирането на производството в страната подкопават конкурентоспособността на американските компании. И подозира, че китайското правителство може да насърчи китайските компании да откраднат интелектуалната собственост на американските компании и че Китай може евентуално да поеме "глобалното технологично лидерство". Недоволството и загрижеността на САЩ по отношение на Китай са налице и в други развити страни в различна степен.
Тъй като търговската война срещу Китай продължава да се развива, забелязахме, че "Произведено в Китай 2025" постепенно избледнява от официалните документи на китайското правителство и съобщенията в медиите. Смятаме, че тази промяна отразява китайския жест да не раздразни САЩ и показва добрата воля на Пекин, който се съобразява с опасенията на външния свят.
Цялото китайско общество не очакваше, че планът "Made in China 2025" ще предизвика толкова силна реакция от САЩ и други западни страни. Китай се развива със свое собствено темпо. Развитието на високотехнологичната индустрия е единственият път към модернизацията на страната. Държавните предприятия (ДП) са основната сила в китайската индустрия за производство от висок клас. Какво не е наред с изготвянето на план за това?
В епохата на глобализацията Китай е длъжен да се бори с външния свят. Тези търкания също са един от начините Китай да разбере света. Търговската война тази година накара много китайци да мислят по нови начини.
Непрекъснатото развитие на високотехнологичните индустрии е основата за подобряване на ефективността на националната продукция и единственият начин да увеличим доходите на глава от населението, както и да изградим по-добър живот. Това е право на китайския народ. САЩ и други западни държави се надяват да запазят предимствата си в технологиите от висок клас по начин, по който могат да приемат, и е разбираемо. Може би трябва да се намери баланс между правата на Китай и желанията на САЩ.
Вашингтон трябва да излезе от технологичната си хегемонистична настройка и да уважава упоритата работа и мъдростта на китайския народ. Пекин трябва да се отнесе по-сериозно към оплакванията на САЩ, да изслуша мнението на външни лица за начина си на постигане на научно-техническия прогрес и да направи необходимите корекции, включително и за разрешаване на въпроси като субсидиите за ДП.
Могат ли Китай и САЩ да работят в една и съща посока и да направят корекции? Това може би е предизвикателство и за двете страни. Някои хора в САЩ са свикнали да бъдат арогантни. Това, което отказват да приемат, не е начинът на Китай за разработване на високи технологии, а реалността на научния и технологичен напредък на Китай. Арогантно вярват, че могат да предотвратят такъв прогрес в Китай, стига да приемат стратегия за сдържане на Пекин.
Някои хора в Китай ще си помислят: "Защо трябва да правим корекции, за да отговорим на изискванията на САЩ?" Те трябва да осъзнаят, че Китай е силно интегриран в глобализацията. САЩ и други западни държави са най-големите световни разработчици на интелектуална собственост и най-големите пазари. Китай все още е в неизгодно положение. Трябва да координираме плановете си за развитие със САЩ и други западни държави, в противен случай Китай ще се изправи пред повече трудности и ниска ефективност.
Китай е малко вероятно да види силен ръст в сектора на високите технологии, като се имат предвид различни ограничения, както в страната, така и в чужбина. В следващите десетилетия, или дори до края на века, високотехнологичният капацитет на САЩ вероятно е по-голям от китайския.
Китай не трябва нито да отслабва, нито да бъде нетърпелив. Придържането към глобализацията е най-добрият избор на нацията.