Лудогорец срази ХИК в Лига Европа

7073
на 14.10.2022

Българският шампион Лудогорец изигра една от поредните си вълнуващи евровечери, след като победи финландския шампион ХИК с 2:0 в мач от група С на Лига Европа. По-важни от трите точки са последствията от тях – разградчани имат вече 7 пункта в класирането и са на второ място след лидера Бетис, който е с 10 и преди третия Рома, който е с 4.

В българската съблекалня вилнеят радостни емоции заради осигуреното минимум участие на 1/16-финалите на Лигата на конференциите, което Лудогорец си извоюва снощи.

В 16-ата минута Якуб Пьотровски засече с глава центриране от корнер, но Соири застана на пътя на топката и облекчи работата на стража на гостите Конър Хазард. В 38-ата минута Дени Групер откри резултата, след като излъга вратаря на ХИК. В 43-ата минута след грешка на Оливие Вердон Абубакари направи пропуск и за гостите. В 64-ата минута Текпетей си поведе сам топката, организирайки контраатака по посока на вратата на ХИК, но вратарят и защитник на гостите се хвърлиха напред преди решаващия му удар, скъсиха ъгъла, а той, предизвиквайки високо кръвно налягане в главата на наставника Анте Шимунджа, не би, а подаде на най-подходящо стоящия си фронтално пред вратата съотборник – Рик Джонатан, който вкара за 2:0. В 92-ата минута Каули вкара и трети гол, който обаче бе отменен заради засада.

Според информация на финландските медии само няколко часа преди мача е възможно футболисти на ХИК да са бойкотирали треньора си, след като са се оплаквали на спортното ръководство на клуба от неговите методи на работа многократно през сезона. Тони Коскела дори е бил пред уволнение, а поведението му е предизвикало разговори на висок тон с ръководтсвото на тима.

Главният изпълнителен директор на ХИК Аки Рийхилахти и спортният директор Мийка Такула според източници от тима са отправили предупреждение към треньора, но Тони Коскела каза преди мача в Разград, че не знаел нищо за това. Според Рийхилахти принципът на ХИК във всички ситуации е клубът да не обсъжда кадрови въпроси чрез медиите.

Според източник на вестник Helsingin Sanomat Коскела се е отнесъл неуважително към играчите и имал навика да крещи и да ги критикува в "пристъпи на ярост". Въпросният треньорски метод не бил насочен към всички играчи, а към нарочени от него. Един от източниците на изданието казва, че атмосферата е била токсична и поведението на Коскела не е приемливо по никакъв начин. Изданието пише, че само триумфът в шампионата е прикрил всички скандали в тима.

Далеч от финландските драми българският Лудогорец си гарантира най-малко 1/16-финал в третия по сила европейски турнир Лигата на конференциите, като техен съперник ще е някой от завършилите втори в груповата фаза. От финансова гледна точка успехът над ХИК донесе на Лудогорец минимум 930 000 евро - 630 000 евро за победата и още 300 000 евро за класиране в пряката елиминация на Лигата на конференциите.

Победата над финландския аутсайдер запази реални и шансовете за класиране напред в Лига Европа. Ако "орлите" останат докрая на второто място в група С, то те ще се класират на 1/16-финалите на Лига Европа и ще си осигурят бонус от 550 000 евро.

В следващия кръг на Лига Европа на 27 октомври Лудогорец посреща Бетис, а ХИК играе с Рома.

САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден