Творението на Франц фон Щук е най-често пътуващата картина от държавна българска колекция
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Картината "Луцифер" на Франц фон Щук предизвика небивал интерес в Националната галерия "Квадрат 500". Хиляди се втурнаха да видят на живо символистичното произведение на изкуството. Освен това и безплатният вход на галерията за днес допринесе за хоропотока.
Това е произведение, което трябва да се види безмълвно, да се почувства, или не. Зависи от зрителската нагласа, заяви Весела Радоева, ръководител на отдел "Комуникации" в Националната галерия. Франц фон Щук е много известен символист и немски художник. През последните 10 години в Европа и САЩ има много голям интерес към този стил в изкуството и се правят големи изложби, в които се събират произведения от цял свят. В тази връзка, може би, картината "Луцифер" е най-често пътуващата картина от държавна българска колекция.
Преди месец се върна от поредно гостуване. Картината "Луцифер" на Франц фон Щук е от 1930 г. собственост на държавната художествена колекция. Много преди това при едно свое пътуване до Мюнхен Княз Фердинанд, който е имал отношение и интерес към изкуството, посещава ателието на Щук и я купува така, че тя попада в царската колекция. От 1930 г. има прехвърляне на част от произведенията от двореца в Народния музей, който е обединявал художествената и археологическата сбирка на държавата. След време, когато се разделят в два музея-Археологическия и Национална галерия, картината остава в Националната галерия.
По-късно, когато Националната галерия се разделя на българска и на Галерия за чуждестранно изкуство, картината отива в Галерията за чуждестранно изкуство. От половин година, откакто тези две галерии отново са обединени картината отново е в общата колекция. Фондът на Националната галерия се състои от 42 000 български и чуждестранни произведения - от изящното и приложното изкуство. В момента в "Квадрат 500" са поместени около 2000 произведения в постоянна експозиция. Между тях има някои с много интересна история, авторство, събития или портретуване на даден човек. Има други, които са с много висока художествени качества и много редки спрямо световната музейна практика. Например, само в 3 музея в света има християнска дървена скулптура от индийската провинция Гоа, която португалците са колонизирали преди няколко века и освен в Португалия, само у нас и в още една страна, има такава скулптура. "Имаме произведения, които може да наречем шедьоври, но не се опитваме да правим един лист с топ произведения. Затова решихме, че е добре всеки месец да разказваме малко по-подробно историята на едно от произведенията, което сме нарекли акцент на месеца", обясни Радоева.
През юли инициативата в "Квадрат 500" започва с портрет на княгиня Мария Луиза от Мърквичка от 1900 г. Този месец акцент е картината, която се нарича портрет в червено, защото не се знае коя е портретуваната госпожа от Готфрид Кнелер, художник от немски произход, който е получил признанието-кралски художник във Великобритания в края на 17 и началото на 18 век. Той е правил на всички кралски особи приживе портрети, най-вече в Англия, но и съседните страни. Този четвъртък е третият поред ден на безплатен вход за "Квадрат 500" - инициатива, която се провежда всеки втори четвъртък от месеца. Към днешна дата досега от откриването на около 42 000 души са посетили галерията. В първите дни около галерията, когато също имаше дни на отворени врати са дошли между 2500 и 3000 души. На 20 юни посетителите са били 5 200. Октомври в сградата на Националната галерия в бившия дворец предстои гостуваща изложба на графики и керамика на Пикасо, за 3 месеца и половина от музея в родния му град Малага.