ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лальо Григоров е единственият опълченец, увековечен на паметна плоча приживе. Той е единствен от всички, който е останал жив и е надраснал паметника си, каза пред БНТ неговият роднина Кънчо Михов.
Бунтовник по рождение, Лальо Григоров често пътува до Влашко. В Браила се запознава с четата на Христо Ботев и прави планове да стане част от нея. Съдбата решава друго - четниците се качват на Радецки, а за Лальо остава утехата, че е изработил калпаците им. Година по-късно заминава за Плоещ и се записва в Първа опълченска дружина. Връща се у дома като част от войските на Гурко.
"Трудно може да се каже кой беше по-големият враг на защитниците на Шипка - дали турските куршуми или жегата. 276 души загиват само за да налеят вода от чешмата Кокалана, северно от Орлово гнездо", разказа роднината на опълченеца, който надхитри смъртта.
Сред убитите за малко да попадне и Лальо. По чудо оцелява след турски обстрел за разлика от двамата си спътници. Така звучат спомените на опълченеца, разказани от неговия роднина Кънчо Михов. Години наред наследникът търси информация за вуйчото на своя дядо.
"На третия ден, когато свършват боевете и почват да проверяват кои са останали живи и кои - убити - търсят Лальо Григоров, но никой не знае къде е и го пишат убит", припомня Кънчо Михов.
Затова и името му до ден днешен стои сред имената на героите, платили с живота си за свободата на България. Стотици руски войни и български опълченци, увековечени на няколко плочи в църквата "Рождество Христово" край Шипка. Единственият оцелял сред тях е той.
Лальо Григоров е изписан на плоча - на десетия ред накрая, по руска интерпретация на имената е Лазар Григориев, обяснява Кънчо Михов.