Любопитно! Вижте защо е толкова трудно да снимаме екрана на телевизор с камера
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вероятно някога сте пробвали да запишете предаване по телевизията или видео от компютъра с видео камера. Със сигурност не ви се е получило – вместо гладкия образ, който сте виждали с очите си, сте заснели една неприятна за гледане трептяща картина. Това трептене се получава в резултат на две неща: разликата в честотата на сканиране на телевизора/монитора и камерата и разликата в начина, по който фосфорните точки се възприемат от човешкото око и, съответно, матрицата на камерата, пише digital.bg.
Пикселите в екрана на телевизора са съставени от индивидуални фосфорни точки, които за нашето око светват за около 1/30-та от секундата. По този начин ние възприемаме картината като стабилна. Видео камерите, обаче, са по-“бавни“. Понякога, във видеозапис на предаване по телевизията виждаме широка черна линия, която всъщност представлява поредица от пиксели, които са изгаснали преди камерата да успее да ги заснеме.
И все пак, с малко повече настройки можем да опитаме да запишем сравнително гладко видео директно от телевизионния екран или от монитора. Ако, например, настроите скоростта на заснемане на камерата на 30 кадъра в секунда, картината заснета от телевизора ще бъде по-гладка. При снимането на екрана на монитор трябва малко да поекспериментирате с честотата му на опресняване. Ако, например, камерата ви снима с 24 кадъра в секунда, настройте честота на опресняване, която да се дели на числото 24, например 48Hz или 72Hz. Изберете и резолюция 640 х 480, за да намалите още повече несъответствието.