Любопитно! Как ни се отразява употребата на смартфони

Технологии

Любопитно! Как ни се отразява употребата на смартфони

7854
на 08.03.2015
Любопитно! Как ни се отразява употребата на смартфони
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Според някои проучвания, потребителите изваждат смартфоните си средно по 221 пъти на ден, за да правят различни неща с тях. Това е сериозна цифра. Представете си колко много време на ден се отделя за това?

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

Не е тайна, че ставаме все по-пристрастени към тези джаджи, но дали сте се питали какъв ефект оказват те върху ума и тялото ни? Учените определено са любопитни и имат няколко идеи за последиците от използването на смартфоните.

През последните няколко години бяха проведени много изследвания, имащи за цел да покажат как мобилните устройства ни помагат и как ни навреждат, пише digital.bg. Сега от Mashable ще се опитат да отоворят на въпроса: ‘Как ни се отразява употребата на смартфони?’

 

 1. Смартфоните дават суперсили на пръстите ни

Ново проучване на учени от университета в Цюрих показва директна връзка между редовното използване на тъчскрийн устройства за въвеждане на текст и мозъчната активност в зоните, отговарящи за палците и показалците. Съответните части на мозъка показват завишена активност при редовно писане на текст на смартфон и по-слаба активност при рядко използване на устройството. Според учените подобна взаимовръзка не се наблюдава при потребители, използващи телефони с физическа клавиатура. Подобна зависимост се наблюдава и при хора с професии, изискващи добра координация между мозъка и движенията на ръцете, например музиканти. С две думи, подобряването на сетивното ни възприятие на света зависи от това колко често и кога за последен път сме използвали смартфон.

 2. Смартфоните ни лишават от сън

Не е тайна, че смартфоните имат някакво отрицателно въздействие върху целия ни организъм, но според едно ново проучване негативни последици има и върху кожата на лицето, зрението и съня на човек. Продължителното писане на съобщения по смартфон с малък шрифт може да увреди зрението и да направи очите ви кривогледи. Забелязали сте, че след дълъг разговор по смартфона ви едната ви половина на лицето е загряла от топлината на устройството и ръката, с която го държите. Продължителното излагане на тази вредна топлина може да увеличи производството на меланин, който от своя страна води до образуването на старчески петна по лицето. При ползването на смартфон съществува и риск от възпаление на кожата, особено, ако по нея е нанесен грим. Има известни случаи на жени които са си причинили тежки инфекции. Експерти от Харвардския медицински институт в САЩ пък са потвърдили, че изкуствената светлина от смартфона, които гледаме преди да заспим, предизвиква смущения в производството на мелатонин, като по този начин причинява разстройство на съня. А знаете, че когато човек не е в добро физическо здраве това се отразява и на продуктивността му, както и на възможността му да се фокусира върху задачите.

 3. Неправилната употреба на смартфоните води до болки в гърба

Неразположението предизвикано от сгъването на врата за продължителен период от време, може да се окаже предшественик на постоянни артритни увреждания. А една от основните причини за подобни повтарящи се движения е използването на  смартфони и таблети. В някои случаи мускулите успяват да се адаптират към неправилната позиция на тялото, което причинява болка при изправянето на врата. Кинезитерапевтите обясняват, че за лечение постъпват все повече пациенти с подобно състояние. То може да доведе до болка в главата, рамото, ръката и китката. Може би ще ви бъде интересно да научите кaк технологиите унищожават правилната ни стойка.

4. Постоянната проверка на телефона води до стрес и депресия

Изследователи от Държавния университет в Кент са установили, че собствениците на мобилни телефони които им отделят прекалено много време имат по-малко успехи, по-висока тревожност и по-ниска удовлетвореност от живота в сравнение с тези, които използват мобилните си устройства по-рядко. Освен това учените са установили, че дори след почивка тези които са прекарали времето си с любимото си устройство са изнервени, напрегнати и тревожни, в сравнение с тези прекарали времето си в четене на книга или в разговори с реални хора.

 5. Малките почивки със смартфона по време на работа са полезни

Повечето от проучванията доказват, че трябва да стоим далеч от мобилните си устройства, но трябва да разбираме, че те не оказват само негативно въздействие върху нас, но имат и положително такова. Повечето експерти по производителността препоръчват служителите да правят често кратки почивки в които да използват смартфона си за да се чуят с приятел или близък, да поиграят за кратко на някоя игра и така нататък. Според тях по този начин се намаля стреса и ума ни си отпочива. Нужно е да отделите само около 22 минути от един 8-часов работен ден на своите смартфони, за да се чувствате в добра кондиция. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 19
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК