Помощта от ЕС е символична, бежанците са европейски проблем
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европа трябва да даде единен отговор на проблема с имигрантите. Нито една държава не е в състояние сама да реши със собствени средства този проблем. Това каза македонският министър на външните работи Никола Попоски.
Според него докато в страната са влизали по 500-600 бежанци властите са се справяли с положението, но след като на ден са започнали да влизат по 3000 души е било необходимо да се вземат мерки. "Ние сме в доста специфична ситуация. Македония е единствената държава, където влизат бежанци от страна-членка на ЕС в държава, която не е част от ЕС", каза още Попоски.
"Отново се обърнахме за помощ от ЕС и според мен ЕК трябва да се включи в разрешаването на този въпрос. На този етап тази помощ е символична и основното бреме пада върху македонските институции. Тук не става въпрос обаче само за финансовия аспект на проблема, но и за неговата хуманна част - за хора, които бягат от военни конфликти, където техният живот е застрашен. Тези хора обаче могат да получат помощ само ако, Европа даде единен отговор. На този етап това не се случва", каза още македонският дипломат №1.
Днес след обяд няколко стотин имигранти, главно сирийци, които искат да стигнат до Западна Европа, влязоха в Южна Македония, където полицията не успя да удържи човешкия поток. Имигрантите успяха да се прехвърлят през загражденията от бодлива тел въпреки заглушаващите гранати, изстреляни от македонските сили на реда.
Близо 2000 души бяха заклещени от четвъртък в граничната зона между гръцкото село Идомени и македонския град Гевгелия. Стотици други пристигнаха сутринта от гръцкото пристанище Солун.
Имигрантите, успели да преминат границата, веднага се насочиха към жп гарата на Гевгелия, откъдето тръгват влакове за Табановце, Северна Македония, на границата със Сърбия.
В продължение на седмици Македония търпя масовия приток на своя територия на имигранти от Гърция. В четвъртък обаче правителството в Скопие въведе извънредно положение и изпрати в граничната зона специални сили на полицията и армията в опит да спре потока от хора.
Само за последните два месеца в Република Македония са влезли над 44 000 бежанци. Всички те идват от съседна Гърция организирано с автобуси и влакове.