ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Френският държавен глава Еманюел Макрон ще се срещне днес с литовския президент Далия Грибаускайте, естонския държавен глава Керсти Калюлайд и латвийския президент Раймондс Вейонис. Те гостуват във Франция по случай 100-годишнината от независимостта на трите балтийски държави, предаде Франс прес.
След тази среща и след почти година на власт, Макрон ще е успял да разговаря в Париж или по време на визити зад граница с всички лидери на Европейския съюз в рамките на офанзивата си за насърчаване на плановете си за реформа на Европа.
Днес Макрон и държавните глави на трите балтийски страни ще посетят заедно Музея Орсе в Париж, където ще разгледат експозицията "Диви души", посветена на балтийския символизъм, уточни Елисейският дворец. След визитата четиримата президенти ще направят съвместно изявление.
Балтийските страни са част от държавите, които са най-враждебно настроени към проектите на Макрон за укрепване на еврозоната.
В началото на март Холандия се присъедини към седем други страни от Северна Европа, сред които и трите балтийски държави и заедно те изразиха резервираността си относно предложенията за реформи на Макрон. Тези страни пледират за завършване на обособяването на банковия съюз, за установяване на европейски валутен фонд и за строго спазване на бюджетните правила и искат прекалено амбициозните реформи на еврозоната, предлагани от Макрон, да бъдат оставени за по-нататък.
Премиерът на Холандия Марк Рюте настоява в последните години в Брюксел за необходимостта от извършване на структурни реформи в страните от ЕС, за които се смята, че харчат най-много средства. По време на последната европейска среща на върха преди две седмици той отново пледира срещу увеличаване на членската вноска на страната му в ЕС в случай на създаване, както Макрон иска, на специален бюджет на еврозоната, за да се подемат големи инвестиции. Визита на Макрон в Хага и вечеря с Рюте в навечерието на срещата на върха не доведе до промяна на холандската позиция.
Париж и Берлин, въпреки че имат разногласия по редица въпроси, искат да дадат импулс на амбициозна реформа на ЕС и на по-голямата интеграция на 19-те страни от еврозоната, за да се противопоставят на възхода на антиевропейските, крайнодесни или популистки партии преди европейските избори догодина. Макрон иска заедно с Берлин да изготви пътна карта за идните 10 години, която да представи на европейската среща на върха идния юни.