ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лъскавите пакетчета със семена за цветя и зеленчуци, които се предлагат в хипермаркетите и селскостопанските аптеки често се оказват пълни със зрънца, които никога не поникват или се появяват оскъден брой растения. Продажбата на семена в малки опаковки, които се оказват с ниска кълняемост е най-честото нарушение, с което се сблъскват експертите от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол. Това стана ясно вчера по време на дискусия за новата схема за подпомагане в този бранш. Макар че цената на подобни опаковки е около левче, но след това разходите по установяване на измамата са доста големи, затова директорът на агенцията Бистра Павловска апелира към производителите и търговците да бъдат по-коректни към обикновените купувачи. Често в магазините може да се видят на промоция семена и луковици, които се търгуват извън сезона за засаждане, като много от тях са поникнали в опаковките и не стават за отглеждане дори от най-търпеливите любители градинари.
Друг сериозен проблем, с който се сблъскват от агенцията е търговията с посадъчен материал в интернет, защото тя е трудна за наблюдение, освен това няма нито национално, нито европейско законодателство в това отношение.
Общия брой на издадените сертификати за различни сортове у нас са около 3 000. При пшеницата българската селекция буквално е надскочила времето, смятат специалистите, затова родните сортове остават сред най-търсените и все още са предпочитани от земеделците. При царевицата заявените български сортове са нищожен брой, а през 2014 г. няма признат нито един български сорт царевица, пише "Монитор".
Чуждите сортове превишават в пъти заявените от наша страна. Абсолютно идентична е картината при слънчогледа, а български сортове рапица изобщо не съществуват.
Междувременно стана ясно, че от тази година държавната помощ, която досега се отпускаше само за производството на семена за посев, ще се предоставя и на градинари, които отглеждат фиданки и посадъчен материал за лозя. За целта годишно ще се отпускат около 1,5 млн. лв., с които фермерите да покриват таксите по сертифициране и лабораторните анализи на посадъчния материал, извършвани от държавните лаборатории.