ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Увеличават се измамите на хора, търсещи бързи кредити, от фирми-фантоми, предупредиха от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК). По информация от контролните органи измамници все по-често създават фалшиви интернет сайтове и обяви, в които използват търговски марки и други отличителни знаци на легитимни компании, предоставящи потребителски кредити. Най-често използваните данни са Единен идентификационен код (ЕИК) на компанията, номер на вписване на фирмата в Регистъра на финансовите институции, адрес, кредитна документация с подпис на представляващия, в това число и Стандартен европейски формуляр с информация за отпусканите кредити.
В измами са използвани данните на множество дружества, включително и марките и отличителните знаци на компании - членове на АОНК. Измамниците се представят за служители на компаниите, отпускащи кредити и заблуждават потребителите, че ще им съдействат за финансиране, както бързо и лесно одобрение. Целта на измамниците е от хората да бъдат събрани такси за разглеждане на документи или за отпускане на кредит, или да бъдат събрани лични данни.
От АОНК призовават потребителите да бъдат особено внимателни и дават някои съвети, които да им помогнат да отличат легитимните компании, които предоставят бързи заеми, от измамниците. Важно е да не се доверявате на нелегитимни сайтове, избягвайте посещения в набързо сглобени и непрофесионално изглеждащи сайтове. Избягвайте обяви в групи в социалните мрежи, страници за малки обяви, хартиени обяви с телефон, залепени на гаражи, спирки и прочие, предлагащи отпускането на кредити от съмнителни фирми, бързо и сигурно одобрение. В никакъв случай не се съгласявайте да плащате такси за одобрение, за писане на документи или други. Точно по този начин измамниците целят да се доберат до средствата на потребителите, посочват от АОНК. Легитимните компании от бранша имат процедури, които не изискват от клиентите да плащате за кредитна оценка, за одобрение или за изготвяне на договор за кредит, посочват от браншовата организация.
Добре е да знаете, че документ за самоличност (най-често лична карта и “селфи” с лична карта при онлайн процедура) се предоставят преди, а не след одобрение за договор за кредит, посочват от АОНК. Няма как имената на юридическите лица, с които сключвате договор, да са изписани само на латиница - в общите условия и цялостната документация те трябва да присъстват и на кирилица, допълват от организацията. Ако станете жертва или се съмнявате в легитимността на сайт или обява в социална мрежа, се обръщайте към официалните телефони и колцентрове на фирмите за небанково кредитиране.