BG EN

Мангъров призна: Най-адекватен от професори и лекари се оказа премиерът

Здраве

Мангъров призна: Най-адекватен от професори и лекари се оказа премиерът

599217
на 11.11.2020
Мангъров призна: Най-адекватен от професори и лекари се оказа премиерът
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

От всички събрани на днешната среща лекари най-трезв бе премиерът. Той разсъждава много по-трезво от професори и медици, които имат крайно неадекватни изказвания. И това, което той каза, ме обнадежди - че ще се справим по-бързо с тази пандемия. Това заяви пред Би Ти Ви доц. Атанас Мангъров, началник на COVID отделението в Инфекциозна болница, в която се лекуват всички пациенти с коронавирусна инфекция. Той направи своя коментар след днешното онлайн заседание на Министерски съвет. В дискусията по темата за справянето с коронавируса, освен министъра на здравеопазването Костадин Ангелов, участваха също главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов и началникът на COVID-отделението в столичната Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров.

препоръчано

"Това, което аз поддържам, беше изказано от премиера - че страни, които се затвориха много по-рано и по-плътно - Белгия, Гърция, Великобритания, Франция, в момента имат много по-лоши медицински резултати от нас - повече заразени, повече починали. И не на последно място - пак което каза премиерът, че ние сме сред най-слабо икономически засегнатите страни", отбеляза Мангъров. 

Той поясни: "Това е една въздушно-капкова инфекция, която не може да бъде спряна по този начин. Ние можем да се затворим плътно, да се заключим за месец, два, три и в момента, в който излезем, ще се заразим". 

Мангъров обясни, че в двете отделения на клиниката има около 80 пациенти. Според него тези, които действително имат нужда да са там, са не повече от 30-ина души. Останалите били в болницата "от страх". "Ако имаше някой, който да ги подкрепя, да им хвърля по едно око, да им казва - не си по-зле от вчера, още няколко дни ще си болен, те биха си останали вкъщи.

Защото това, което отличава ковида от останалите вирусни инфекции, е, че тези типични за сезона вируси са с активност от 4 до 10 дни. При ковида острата фаза е между 13 и 15 дни, т.е. близо три пъти по-дълго, отколкото е острата фаза на обичайните вирусни инфекции", заяви той. 

"Единственият смисъл да влезе човек в болница е, когато има дихателна недостатъчност - да се подава кислород. Това е селекцията, която трябва да се прави. За  момента няма дефинитивно лечение на ковида. Когато човек влезе в болница, не може да очаква, че като му дадат нещо, веднага ще му мине. Плазми, ремдесивир, хидроксихлорохин - истината е, че няма нещо, което да се направи и на човек да му мине. Трябва да мине "технологично време", болният да се рехидратира, да се наблюдава, с една дума - да остане жив. Хората, които са положителни и имат симптоми, не трябва да им се дава веднага антибиотик - този прословут азитромицин", отбеляза Мангъров.

Той обясни как трябва да се процедира с позитивен с коронавирус човек: "Първото, което трябва да му се каже, е да се успокои. Второто - да знае, че през следващите две седмици най-малко той ще бъде болен. Ще му мине след 14-15-16 ден. Много е важно това да се каже, за да няма нереални очаквания. Психическата нагласа какво да очакват хората, е много важна. И не на последно място - той да си остане вкъщи, да е в състояние на максимален покой. Освен това - този човек трябва да приема достатъчно течности, за да не се обезводни. Друго - да взима нещо, което да спре кръвосъсирването. Най-простото е таблетка аспирин или антистенокардин. Може да приема парацетамол, ибупрофен, за да се наспи. Защото сънят е също важна част от лечението. Високата температура е защитна физиологична реакция, с която организмът се бори с инфекцията. Човек, образно казано, "сварява" вируса. И когато тази температура се сваля, не се помага на лечението". 

"И ако на някой от тези етапи човек усети, че има затруднено дишане, някой лекар трябва да го прегледа. Нашата здравна система има два стълба - доболничната и болничната помощ. В момента доболничната е абдикирала от своите задължения. Личните лекари трябва да влязат в ролята си, да застанат на местата си и да се спре с тази телефонна медицина. Войниците, които отиват на фронта, за да защитават родината си, се страхуват. Но те са войници. Лекарите също са войници. Ето, дават им се допълнителни възнаграждения, но те трябва да започнат да си изпълняват задълженията. Защото ако не го направят, просто няма нужда от тях", посочи медикът. 

"При ковида се загива не от бактериалните усложнения, а от вирусните. Затова много е важно да се селекционират. Не трябва всеки "положителен" да влиза в болница. Защото на практика в огромната част тези хора имат нужда някой да ги обгрижва. А когато в едно отделение има 30-40 души и само една сестра, нали си представяте, че тя не може да обгрижи всички", заяви още той. 

Доц. Мангъров бе категоричен - за ковид няма профилактика. И даде своя съвет:  "Специално при ковида, за да се предотвратят проблемите със съсирването, един аспирин, един антистенокардин, плюс течности, плюс покой, спокойствие. Това е истинска болест, някой от нея може да загине. Но за щастие това не се случва твърде често. Това е природно бедствие. На нас ни се е случило. Трябва да се научим да живеем с него. И страхът няма да ни помогне".

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 74
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК