BG EN

Манолова и УНИЦЕФ подписаха Меморандум за сътрудничество

ЧАС ПИК

Манолова и УНИЦЕФ подписаха Меморандум за сътрудничество

4314
на 22.01.2016
Манолова и УНИЦЕФ подписаха Меморандум за сътрудничество
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Омбудсманът на Република България Мая Манолова и УНИЦЕФ подписаха Меморандум за сътрудничество, съобщиха от пресцентъра на омбудсмана. Омбудсманът на Република България и Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ) подписаха Меморандум за разбирателство и сътрудничество. 

препоръчано

Основна цел на партньорството е защита правата на децата с приоритет към: гарантиране достъпа на децата и младежите до правосъдие; развиване и укрепване капацитета на институцията на омбудсмана за осъществяване на независим мониторинг за реализиране правата на децата в България; повишаване на информираността и чувствителността на обществото за познаване и спазване правата на децата.

Меморандумът подписаха Мая Манолова, омбудсман на Република България и Мария Хесус Конде, представител на УНИЦЕФ за България. „Поздравявам институцията на омбудсмана за готовността да се ангажира с най-уязвимите деца – децата в корекционните институции. Вярвам, че проверката на социално-педагогическите и възпитателните интернати и докладът, който беше изготвен, ще постигнат реални резултати за гарантиране правата на децата и ускоряване реформата за детското правосъдие“, заяви Мария Хесус Конде и добави, че приветства готовността на Мая Манолова да се застъпи за повишаване информираността на децата за възможността да изпращат сигнали до институцията на омбудсмана и да се ангажира с разглеждането им. „Притеснена съм от темповете, с които се работи по реформата в детското правосъдие и закриването на социално-педагогическите и възпитателни интернати. Проверката, която направихме, установи сериозни пропуски в грижата за децата, сред които насилие и липса на адекватно образование. Какво бъдеще ще имат тези деца когато излязат навън – травматизирани и необразовани?“, каза Мая Монолова и добави, че е готова да работи заедно с УНИЦЕФ в партньорство с всички заинтересовани страни, за да се гарантира най-добрия интерес на децата.

Областите на сътрудничество между омбудсмана и УНИЦЕФ включват: насърчаване на междуинституционалното сътрудничество и взаимодействие за реализиране правата на децата и отстраняване на причините и условията, които създават предпоставки за нарушаването на тези права; установяване и разпространение на добри практики на сътрудничество между държавни и общински органи, неправителствени организации и деца и млади хора за насърчаване прилагането на правата на децата; повишаване на институционалния капацитет и професионална квалификация на администрацията на омбудсмана в областта на правата на детето, наблюдение на прилагането на правата на уязвими групи деца и реакцията при индивидуални жалби за нарушаване на права на децата; работа по изпълнение функциите на Национален превантивен механизъм в съответствие с Факултативния протокол към Конвенцията на ООН против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание – с фокус върху всички институции, в които деца биват задържани, ограничавани или лишавани от свобода; развиване и укрепване на капацитета на институцията на омбудсмана за разглеждане на индивидуални жалби и петиции и провеждане на разследвания, включително такива, подадени от името на или директно от деца. Обмудсманът и УНИЦЕФ споделят разбирането, че поради особения си статут децата са уязвими, когато техните права са нарушени и затова имат нужда от специализирани органи и адаптирани правила и процедури, които да гарантират навременни и ефективни правни средства за защита. Партньорите отчитат, че действителен напредък в благосъстоянието и закрилата на децата може да бъде постигнат само чрез активната съвместна работа и сътрудничество между държавните органи, местната власт, бизнеса и гражданското общество.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от Възраждане (ВИДЕО) БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от "Възраждане" (ВИДЕО)
ново
Днес: 7
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК