Мариана Тодорова, депутат от АБВ пред ПИК: Патриотите направиха най-големи отстъпки за Изборния кодекс

Политика

Мариана Тодорова, депутат от АБВ пред ПИК: Патриотите направиха най-големи отстъпки за Изборния кодекс

50232
на 26.04.2016
Мариана Тодорова, депутат от АБВ пред ПИК: Патриотите направиха най-големи отстъпки за Изборния кодекс
Автор:   Ива Николова

Може би ще спираме часовника, за да приемем промените до Великденската ваканция

Последвайте ни в Google News Showcase

Д-р Марияна Тодорова влиза в 43-тия парламент от листата на АБВ в 25 МИР (София).  Тодорова е на 35 години, доктор по философия и научно прогнозиране. Завършила е културология в Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Има специализации за лидери в Югоизточна Европа в Харвард Кенеди Скуул, за млади европейски лидери в Държавния департамент на САЩ и в Китайската академия за управление. В момента е Главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието към БАН. В периода 2012-2014 г. работи в локалния офис на евродепутата Ивайло Калфин. От 2008 до 2012 г. е старши експерт по наука, висше образование, вътрешна политика и социални политики в Администрация на Президента на Република България, по времето когато Георги Първанов бе държавен глава.

препоръчано

Потърсихме я да коментира събитията и скандалите около Изборния кодекс, както и срещата които имаха управляващите партии по-рано днес с премиера Бойко Борисов.

Интервю на Ива НИКОЛОВА

- Г-жо Тодорова, как от пълна непримиримост с промените в Изборния кодекс и заплахи да спрете подкрепата си за управлението стигнахте до пълен консенсус със съдействието на премиера?

- Ние заявихме, че ако предложенията, които са минали в комисия, минат по същия начив и в зала ние ще напуснем. Колкото до задължителното гласуване, ние не сме били против, но ще изчакаме становището на Конституционния съд и предполагаме, че той ще бъде запитан. Ние най-много държахме празното квадратче "негласувал" да не се отчита при броене на мандатите, защото това завишава прага на влизане на 8% и това е кражба на гласовете на хората, които не гласуват, защото те са срещу статуквото в полза на големите партии. Много държахме да се запазят и Инициативните комитети в сегашния си вид, за да могат гражданите да се сдружават свободно за местните избори, а капанията да бъде 30 дни, за да не се създава впечатлението, че на изборни длъжности назначаваме хора. Ние имахме възражения и срещу дерегистрацията в този вид, в който е предложена. Сега, когато Конституционният съд бъде запитан и той като най-висши орган се произнесе, сме склонни да възприемем това да става на два последователни избора от един тип, но разчитаме на становището на съда.

- Как протекоха разговорите в кабинета на Цецка Цачева, Бойко Борисов лично ли убеждаваше лидерите да се обединят около общи решения?

- Не. Той по-скоро изчакваше да се случи дискусията, подчертахме кои са спорните моменти и търсехме консенсус, както за това да не се гласува само в консулства и посолства заради опасенията за Турция, защото пък от друга страна наистина има много българи, които искат да гласуват.

- Електронното гласуване би решило този проблем, защо се превръща в ябълка на раздора?

- Затова ние предложихме консулствата и посолствата да останат във вариант, когато се въведе електронното гласуване, но това не се прие. Затова се прие да се откриват до 50 секции и предложението ще се обмисля днес и утре.

- И все пак какво ви каза Бойко Борисов?

- Той разви желание да намерим консенсус, да излезем единни от тази среща и да не обезсмисляме промените в Изборния кодекс, но не е удачно аз да го прецитирам, защото разговорът беше доста напрегнат.

- Какво създаваше напрежението?

- Имам предвид динамичен, с много предложения, с много теми.

- А Патриотичният фронт как преглътна всичко?

- Най-големите отстъпки всъщност направиха те, защото най-спорните предложения идват от тях, а не от реформаторите или АБВ и те са тези, които бяха създали обществено напрежение. Затова те направиха най-много отстъпки в името на консенсуса.

- Това обаче се случва непрекъснато по най-различни теми - всяка коза за свой крак, всички плашат, че ще изоставят управлението, накрая идва Борисов и всички се съгласяват. Защо се стига до това?

- Когато има гарант, че дадената дума е дадена и че няма да се случат прибързани неща в последния момент се постига консенсус. По принцип този формат трябва да се събира преди да се правят промените и да се изработват позициите, но не винаги времето позволява това да се случи, затова се стига до подобни напрегнати моменти.

- Защо толкова бързате с приемането на промените в Изборния кодекс преди Великденската ваканция?

- Да, амбицията е такава. Дори може би ще спираме часовника в някои от дните, но това е решение на ръководството на парламента.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи САМО В ПИК! Алена с ексклузивен хороскоп за неделя - Близнаците да внимават с думите, Девите да отложат деловите срещи
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! ГЕРБ с унищожителна критика на кмета на София: Васко бре, чети и не лъжи (ВИДЕО)
ново
Днес: 81
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК