ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предложенията за хуманитарна помощ за Мароко се превърнаха в противоречив въпрос – досега Рабат е приел помощ от Испания, Обединеното кралство, Катар и Обединените арабски емирства, но е отхвърлил тази на ООН, съседен Алжир, с който кралството е скъсало дипломатически отношения, и Франция, в отношенията с която от няколко месеца има дипломатически студ, съобщава испанската новинарска агенция ЕФЕ.
Мароканското правителство заяви, че досега е приемало помощ от "приятелски страни след "задълбочена оценка на нуждите и със съзнанието, че некоординираната помощ би била контрапродуктивна".
То не обясни защо ООН, организацията с най-голям опит в света в реагирането на природни бедствия, е била принудена да чака конкретен отговор, докато дните минават и шансовете за намиране на оцелели намаляват, предаде БТА.
ООН не е получавала официално искане за помощ от мароканското правителство, заяви говорителят на генералния секретар Стефан Дюжарик на вчерашна пресконференция. "Суверенно решение на всяка страна е да реши как да продължи с помощта в зависимост от собствения си капацитет", каза Дюжарик, попитан дали това предпочитание за помощ от някои страни пред други е "по-скоро политическо, отколкото практическо" решение.
Междувременно алжирското външно министерство обяви вчера, че Мароко е отхвърлило предложението му за хуманитарна помощ.
В понеделник алжирските власти заявиха, че ще изпратят три големи военни самолета и екип на Гражданска защита и Червения полумесец от 93 специализирани спасители, в очакване на одобрението на Рабат.
Според кадри, излъчени на живо по държавната телевизия, спасителните екипи са били готови да излетят от военното летище в град Буфарик, на 40 км от столицата, но мароканското външно министерство със закъснение е информирало алжирската страна, че страната му "не се нуждае от помощ".
Алжир и Мароко, чиито сухопътни граници са затворени от 1994 г., от десетилетия са в трудни дипломатически отношения заради основния въпрос за Западна Сахара. През лятото на 2021 г. Алжир прекъсна дипломатическите си отношения с Рабат и затвори въздушното си пространство, въпреки че в събота го отвори отново, за да позволи хуманитарни полети от и до съседката си.