Мартин Митев: Плевенчани губят от личните нападки към проф. Стойков от опонентите му
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дебат за бъдещето на Плевен се проведе в предаването „Денят започва” по БНТ. В Драматичния театър в за управлението на града дискутираха осем от кандидатите за местната власт в общината - проф. д-р Димитър Стойков – кандидат за кмет на ПП ГЕРБ, Антон Георгиев – кандидат за кмет на „Коалиция за промяна”, Цветан Антов - АБВ, Николай Маринов – кандидат за кмет на НФСБ и други. Темите в дебата бяха инвестиции, заетост, работни места, инфраструктура, европроекти, образование и култура и прозрачност при местния вот. Оценка и коментар за дебата даде шефът на предизборния щаб на ГЕРБ в Плевен – Мартин Митев.
- Г-н Митев изчакахте с изявлението си за дебата за разлика от опонентите. На какво се дължи това?
- Позволихме си да ангажираме експертна група, която да анализира дебата като поле за състезание на идеи и концепции. В Плевен по принцип винаги се говори повече отколкото се работи и това ни даде основание да предприемем такъв ход. В момент като този, когато всяка дума може да бъде използвана предизборно предпочитаме да казваме факти и истини, а не празни думи. Току-що получихме доклада на експертите се запознаваме с него.
- Какво е видно от него? Можете ли да огласите съдържанието му?
- Да, той не е тайна и съдържа обобщена информация за нашите опоненти. В доклада категорично е записано, че са се чули смислени неща и като цяло е присъствало желание у кандидатите да се представят добре и експертно. Някой от темите, обаче, останаха встрани от сериозния разговор заради лични нападки към фигурата на проф. Стойков, от което загубиха плевенчани. Не звучи сериозно първите думи на кандидата на реформаторския блок да бъдат: „Обвинявам управляващите”. Все едно двайсет години този човек не е бил председател на общински съвет и дясна ръка на дългогодишния първи сега депутат в Парламента. За разлика от тях, сме изненадани от активното участие по темите на кандидатите на БСП и АБВ. Сравнително слабо са се представили сините.
- Какво имате предвид? Бъдете по-конкретен?
- Цветан Антов например имаше не лоша гледна точка за съвместната работа по програма 2020. Стефан Ганев пък напълно резонно говори за единна работа в Общинския съвет и целево използване на средства. Ще цитирам по памет и думите на проф. Димитър Стойков, който изнесе факти за намаляването на ръста на напусналите града през четирите години управление на ГЕРБ в Плевен. Кандидатът на Найден Зеленогорски Георг Спартански дори си позволи в една сложна игра на думи да каже, че младите хора в Плевен гласуват с краката си. В контекста на дебата, една такава реплика не кореспондира с фактите за миграцията от и към областния център, пък била тя и с продължение.
- Как са възприети критиките към проф. Стойков от плевенчани според изследването на дебата?
- Като основни и по-подготвени опоненти на проф. Стойков плевенчани виждат представителите на БСП - Антон Георгиев и Цветан Антов - АБВ. С разбиране са се отнесли и към някои от предложенията на „Атака”. За мое учудване наложени играчи на политическата сцена като сините не печелят доверието на гражданите. Господин Спартански според аудиторията е прекалил с личните нападки и не е успял да покаже държавническо мислене в поведението си. Плевенчани недоумяват и от очевидната подмяна на истината от реформаторите и кандидата им Спартански, че се разграничават от поемането на отговорност за съдбата на града при факта, че и Зеленогорски и Спартански са във властта повече от осемнадесет години. Тук например Николай Маринов привнася повече ангажираност към управлението на общината отколкото коалицията - РБ, „България без цензура” на Бареков и ВМРО на Каракачанов, според зрителите в Плевен.
- Какви изводи се налагат според вас?
- Няколко са безспорните изводи, които се налагат в общественото мнение след телевизионния дебат излъчен по БНТ. БСП и АБВ са подготвени опоненти и не бива да бъдат подценявани. Кандидатът на реформаторите се задоволи с лични нападки, които издадоха ниско ниво на подготвеност и култура на поведение. „Атака” И НФСБ са с акцент сигурност в програмите си. Като цяло представянето на кандидата на ГЕРБ е оценено като добро и професионално поднесено въпреки недобрия тон към него на моменти. Отлично е приет и факта, че проф. Стойков реагира спокойно и уверено по време на дебата. Виждам и допълнителни плюсове, но ще ги споделя лично с екипа.