Масовите протести срещу правителството на Молдова се местят извън Кишинев

Европа

Масовите протести срещу правителството на Молдова се местят извън Кишинев

4826
на 28.08.2018
Масовите протести срещу правителството на Молдова се местят извън Кишинев
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Масовите протести се преместват от Кишинев в молдовската провинцията, съобщи за „Независимая газета“, цитирана от „Фокус“, ръководителят на Либерално-демократическата партия Виорел Чиботару.

препоръчано

Той каза, че исканията на протестиращите са допълнени от две точки: оставка на правителството и провеждане на предсрочни парламентарни избори.

Опозиционерът заяви, че полицията, която заобиколи централния площад в молдовската столица, използва сила срещу протестиращите, като нарича това "евакуация".

Протестите в Кишинев бяха обявени предишната седмица предварително. Тогава е съобщено, че в тях ще вземат участие представители на молдовските диаспори в ЕС. Това означава, че е планирано действие, подобно на това, което беше направено наскоро в Букурещ.

Там хиляди протестиращи се опитаха да сменят властта. Румънската версия би могло да се случи в Молдова, ако протестът не беше само на проевропейските десни партии, но и на левите.

Преди две години в протестите се включи почти цялата страна, като протестиращите настояваха да се върнат откраднатите от три молдовски банки един милиард долара, да се елиминира олигархичния режим, да се смени правителството, да се проведат предсрочни парламентарни избори и да се върнат преките президентски избори. Тогава правителството се смени, върна се на народа правото да избере президент директно и протестите затихнаха.

В останалата част на страната, нищо не се е променило: Молдова остава като по-рано по думите на генералния секретар на Съвета на Европа Турбьорм Ягланд „страна, превзета от олигарсите."

Олигарх, всъщност е един - лидерът на управляващата Демократическа партия Владимир Плахотнюк. Населението не го харесва, считайки, че той ръководи страната чрез подчиненото му правителство. И ако в тези дни на площада бяха дошли поддръжници на всички партии, правителството можеше да бъде свалено.

 Но протестът не бе подкрепен от партията на социалистите, която има най-високия рейтинг, както и от "Нашата партия" на Ренато Усатий. Освен това, президентът на Република Молдова, Игор Додон, който се смята за неформален лидер на социалистите, осъди протестите, като каза, че те са опасни за страната.

Организаторите на протеста бяха партия "Платформа Достойнство и истина „(PDA), Партията "Действие и солидарност "(PAS) и Либерално-демократическата партия на Молдова. На неделния протест присъстваха повече от 6,5 хиляди души, част от тях останаха през нощта в центъра на Кишинев.

В резолюция, приета вечерта, протестиращите изразяват основните си искания: оставката на министър-председателя Павел Филип, признаването на кметските избори в Кишинев (съдът отказва да признае мандата на избраният от гражданите кмет Андрей Настасе), отмяна на закона за данъчна амнистия, продължаването на разследването кражба на милиарди долари от банките в страната, както и търсенето на отговорност от всички, които са виновни за това престъпление.

В допълнение, Лидерът на Либерално-демократическата партия, Виорел Чиботару заяви, че, протестиращите са поискали предсрочни парламентарни избори (насрочени за февруари следващата година).

Според Чиботару поддръжници на трите десни партии проведоха протеста в неделя и остана цяла нощ на площада, за да може на сутринта на 27 август да празнуват Деня на независимостта на Молдова. Сред тях, според опозиционния лидер, са били ветерани от бойни операции на Днестър (1992 г.), подписали актовете на независимостта на Молдова, и представители на молдовската диаспора в чужбина.

"Срещу нас беше приложена сила, наречена от полицията „евакуация“ и ни прогониха от площада около паметника на Стефан Велики. Там премиерът, председателят на парламента и президентът поставиха цветя. На нас това не ни беше позволено. Решихме, че протестите ще продължат на различни места в страната", каза Виорел Чиботару.

Изданието напомня, че всичко е започнало от предсрочните кметски избори в столицата на Молдова, които се проведоха в два тура, като втория тур се проведе на 3 юни. Според ЦИК, победител е кандидатът на партия "Платформа Достойнство и истина "Андрей Настасе, който събира 52,57% от гласовете. Върховният съд на 25 юни призна изборите за невалидни заради предизборната кампания в деня на изборите, Централната избирателна комисия анулира резултатите от гласуването на 29 юни. В отговор на това опозицията формира комитет за национална съпротива и обеща да организира протести докато не се изпълнят исканията им. Вътрешнополитическата ситуация в Молдова доведе до факта, че Европейският парламент е решил да преустанови всички планирани плащания по макрофинансовата помощ от страна на републиката.

Протестиращите вярват, че са били прогонени със сила. Министърът на вътрешните работи Александър Жиздан заяви пред репортери, че е абсолютно доволен от действията на полицията в неутрализирането на протестите в центъра на Кишинев.

Принудителна евакуация на протестиращите , останали през нощта в парка в близост до паметника на Стефан Велики е процедура, която не противоречи на принципите на демократичната държава, по думите на посланика на САЩ в Република Молдова Джеймс Петит. Той припомни, правото на гражданите да протестират и правото на органите за поддържане на обществения ред.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК