BG EN

МВнР: Външните министри на ЕС обсъдиха отношенията със страните от Залива и Източното партньорство, както и ситуацията в Африка и Афганистан

Политика

МВнР: Външните министри на ЕС обсъдиха отношенията със страните от Залива и Източното партньорство, както и ситуацията в Африка и Афганистан

1747
на 18.10.2021
МВнР: Външните министри на ЕС обсъдиха отношенията със страните от Залива и Източното партньорство, както и ситуацията в Африка и Афганистан
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Министърът на външните работи Светлан Стоев днес взе участие в редовното октомврийско заседание на Съвета „Външни работи“, което се състоя в Люксембург. Първите дипломати на държавите членки на ЕС обсъдиха отношенията със страните от Залива, Източното партньорство, ситуацията в Етиопия, Тунис, Никарагуа, Афганистан, Западните Балкани, както и в други горещи точки и климатичната дипломация. 

препоръчано

Сред акцентите в дневния ред на заседанието бяха отношенията на Съюза с арабските държави от Съвета за сътрудничество в Залива. Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел представи резултатите от посещенията си в Катар, Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия, които той оцени като позитивни и успешни. 

„България подкрепя задълбочаването на сътрудничеството и диалога с държавите от този регион. Възстановяването на редовните министерски срещи във формат ЕС- Съвет за сътрудничество в Залива ще допринесе за подобряване на икономическите отношения и за реализиране на общи интереси в редица други сфери“, изтъкна в своето изказване българският външен министър. 

Съветът обсъди отношенията с Източното партньорство и страните от инициативата, включително Срещата на върха на Източното партньорство през декември 2021 г., предхождана от министерска среща през ноември. „Подкрепяме приоритетите за сътрудничество с нашите източни партньори, както и Икономическия инвестиционен план. Успехът на срещата на върха през декември зависи от приемането на амбициозна съвместна декларация с ясна стратегическа визия за бъдещето на Източното партньорство “, заяви министър Стоев в рамките на дискусията. Министрите взеха решение мястото на Беларус в предстоящите форуми да остане празно във връзка с продължаващите репресии и враждебни действия на режима  в Минск. 

Жозеп Борел информира министрите за последните развития в региона на Западните Балкани с фокус върху ситуацията в Северно Косово и Босна и Херцеговина. 

„Новите сблъсъци между полицията и сръбското население в Косовска Митровица още веднъж показва изключително напрегнатата ситуация в региона. Нашите послания към страните трябва да бъдат балансирани и да отчитат всички възможни последици. Всяко едно насилие, независимо от коя страна е, е напълно неприемливо и трябва да бъде осъдено“, заяви Светлан Стоев. 

В рамките на заседанието европейските първи дипломати обсъдиха последните развития в Афганистан и усилията на ЕС за лансиране на Регионална политическа платформа за съседните на Афганистан страни. 

По време на работния обяд министрите разгледаха актуалната ситуация в Етиопия и Никарагуа. В централноамериканската държава положението продължава да се влошава. В навечерието на изборите в началото на ноември 2021 г. правителството в Манагуа извършва действия в грубо нарушение на основни принципи на правовия ред и демокрацията. Изключително тревожна остава ситуацията в Етиопия. Необходими са спешни мерки за подобряване на хуманитарната ситуация и спиране на насилието. Единодушно бяха осъдени действията на властите в Адис Абеба, които изгониха от страната седем служители на ООН. Опасността е изключително сериозна, включително за съседните държави. 

Съветът обсъди ситуацията в Тунис, Либия, Мали и действията на Турция в Кипър.

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 28
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК