BG EN

МЕГА СКАНДАЛ! Македонска певица пропусна Гоце Делчев в химна. Сърбите злобеят: Клекнаха пред България

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

МЕГА СКАНДАЛ! Македонска певица пропусна Гоце Делчев в химна. Сърбите злобеят: Клекнаха пред България

28989
на 04.07.2019
МЕГА СКАНДАЛ! Македонска певица пропусна Гоце Делчев в химна. Сърбите злобеят: Клекнаха пред България
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Македонската певица Тамара Тодевска, при изпълнението на химна в американското посолство вчера, пропусна стиховете, в които се споменават имената на Гоце Делчев, Питу Гули и Яне Сандански, но според правителството тук става въпрос за "неволна грешка", съобщава в. "Слободен печат".

препоръчано

"Правителството получи съобщение от посолството на САЩ и от изпълнителката на химна Тамара Тодевска, че става дума за неволна грешка при изпълнението на химна и уверения за най-високо ниво на почит към македонската традиция и герои", посочва правителството в свое съобщение.

Кабинетът бе категоричен, че и след подписването на Преспанското споразумение с Гърция и на Договора за добросъседски отношения с България промяна на химна няма да има.

Вестникът отбелязва, че това е втори случай на пренебрегване на химна на Северна Македония. При посещението на гръцкия премиер Алексис Ципрас изпълнението на държавните химни беше пропуснато. И тогава имаше спекулации, че причината е текстът на химна, но правителството обясни, че химните са пропуснати заради липса на време, след като гръцката делегация закъсняла.

Македонският национален химн е променен заради натиск от София, написа сръбският таблоид Вечерне новости.

Белградската медия е разказала как популярната в югозападната ни съседка певица Тамара Тодевска по време прием в посолството на Вашингтон в Скопие, даден в чест на Деня на независимостта на САЩ вчера, е изпълнила химна на родината си с "корекции". Тя е изпяла редовете, в които се споменават дейците на Вътрешна македоноодринска организация (ВМОРО) Яне Сандански, Питу Гули, Даме Груев и Гоце Делчев. Имената на четиримата са били заменено с думите: Старо и младо, и мъже и жени са се вдигнали на крак.

Според белградския вестник "изваждането" на историческите фигури от "Денес над Македония" е било направено под български натиск. "Вечерне новости" припомня и за спора между София и Скопие относно етническата принадлежност на Гоце Делчев и изказването на македонския президент Стево Пендаровски. 

От правителството на Северна Македония на Зоран Заев са посочили, че пропускът на историческите фигури е станал по погрешка. Няма никакви промени в "Денес над Македония", е пишело в съобщение на кабинета.

Самата певица коментира на страницата си във Фейсбук, че е станала грешка, видя ПИК.

"Уважаеми, позволете ми от все сърце да ви се извиня за вчерашната грешка. Няма по-голяма чест за един певец от изпълнението на националния химн и точно заради това приех поканата од посолството на САЩ. Нямам думи, с които да опиша моето съжаление заради пропуска, който го направих по време на пеенето на химна. Обхваната от емоции и от общата еуфория, за съжаление, без да искам пропуснах част от химна. 

Още веднъж се извинявам за грешката и се надявам, че ще намерите място в сърцата си да ми простите. 

С уважение, Тамара."

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 10
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК