Анализаторите по света смятат, че Едуард Сноудън е показал "истинското лице" на Барак Обама
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Британският вестник Guardian („Гардиън“) и американският The Washington Post („Вашингтон Поуст“) разкриха източника си за информацията за секретните програми на спецслужбите в САЩ по събиране на данни за телефонни разговори и интернет трафик на милиони американци, съобщават днес световните медии.
Източникът е бившият технически специалист на ЦРУ - 29-годишният Едуард Сноудън (на снимката), чиято снимка в момента обикаля всички международни печатни и електронни медии. В последните години той е бил служител на консултантската компания Booz Allen Hamilton, която го е изпратила да работи в офис на Агенцията за национална сигурност (АНБ) на Хавай.
Според ИТАР-ТАСС преди около три седмици Едуард Сноудън излиза в отпуск и вземайки секретните документи, заминава за Хонконг. Понастоящем според агенцията ексагентът на ЦРУ живее в хотел в китайския мегаполис. „Аз не искам да живея в общество, в което стават подобни неща. Аз не искам да живея в свят, в който всичко, което правя, се записва“, казва той, цитиран от „Гардиън“. Той е избрал Хонконг, защото според него градът „има силни традиции в свободата на словото".
Иначе източникът на изтичането за прослушванията признава, че не „очаква нищо добро“ отсега нататък. Той разглежда варианта да поиска политическо убежище в Исландия. Според хонконгския вестник South China Morning Post („Саут Чайна морнинг поуст“) исландският посланик в Китай е отговорил, че „молба за политическо убежище в Исландия може да се подаде, само ако съответното лице се намира на територията на страната“.
Източникът на "Вашингтон поуст" в момента се опасява от преследвания от страна на властите на САЩ, но не „мисли да се крие“. „Аз имам намерение да искам политическо убежище във всяка страна, която вярва в свободата на словото и се обявява против нарушаването на неприкосновеността на личния живот“, казва той в интервю за изданието.
След като предал информацията на журналистите, той искал „да изпрати на правителствата сигнал, че устите на хората не могат да се запушат насила“. Според него решението му не било спонтанно, а се появило с времето. „Това по-скоро беше постепенно осъзнаване на факта, че президенти могат да лъжат открито, за да си осигурят избирането на високия пост, а след това да нарушават публично обещанията си, без каквито и да било последици“, каза той относно действащия държавен глава на САЩ. „Барак Обама пое ангажимента да направи работата на администрацията прозрачна, но не си удържа на думата“, каза още бившият шпионин.
Едуард Сноудън се надява, че след неговите разкрития към АНБ ще бъде подаден мащабен колективен иск, при положение. Вече имаше подобни опити от страна на правозащитната организация Amnesty International (“Амнести интернешънъл“), но Върховният съд на САЩ не ги прие поради „липса на доказателства“. В събота от АНБ изпратиха докладна до Министерството на правосъдието, в която обявиха изтичането на информацията за „престъпление“ и поискаха незабавно наказателно преследване за Сноудън.
Същевременно експерти и анализатори по света приеха скандала като сериозен удар по опитите на Барак Обама да изгради имидж на „носител на промяната“ в САЩ. Според тях администрацията му не само продължава лошите практики на Джордж Буш, но и в подобни скандали ги надскача. „Обама - това беше антиподът на Джордж Буш: един изтънчен политик с афро-американско потекло, който обещаваше повече свобода и повече възможности за всички. Или казано накратко: един по-добър свят. Сега обаче става ясно, че в много сфери Обама е продължил политиката на своя предшественик. А в някои случаи дори го е задминал, както ни показа скандалът с шпионирането в интернет“, пише журналистът на германското Deutche Welle („Дойче веле“) Йорг Брунсман.