BG EN

Международни археолози: Първите хора в Европа са обитавали пещерата "Бачо Киро"

ГОРЕЩО
Животът днес

Международни археолози: Първите хора в Европа са обитавали пещерата "Бачо Киро"

22529
на 13.05.2020
Международни археолози: Първите хора в Европа са обитавали пещерата Бачо Киро
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Първите Хомо сапиенс в Европа са обитавали пещерата "Бачо Киро" край Дряново. Изводът е от проучване на международен екип археолози.

препоръчано

Миналото лято разкопките в първата у нас благоустроена пещера се натъкнали на следи от разумни същества. Резултатите от ДНК тестовете показали категорично - става дума за Хомо сапиенс.

Най-древната находка датира отпреди 46 000 години. Съжителствали са с пещерни мечки, хиени, дори с неандерталци.

Досега се смяташе, че разумът се е появил в Европа за първи път преди 40 000 години в Румъния.

Откритието е направено под ръководството на френския палеонтолог проф. Жан-Жак Юблен от Института за еволюционна антропология "Макс Планк" в Германия.

"Има открити кости на хора, които са изследвани. Вече се прави и съпоставка на начините, по които са обработвани самите сечива на тези хора и се намират отлики спрямо неандерталците, спрямо предишни епохи", обясни Николай Карагьозов, зам.- кмет в община Дряново, цитиран от Би Ти Ви.

По думите му в пещерата проучвания са правили учени буквално от целия свят - от Австралия, Филипините, Франция, Англия, Португалия, археолози от много държави работели тук.

Според изследователите разликата от около 8000 години разкрива, че Хомо сапиенс са се засекли с неандерталците. Тепърва обаче ще се търсят доказателства за културен и генетичен обмен между тях.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за втория ден на юли: Ракът да не се разпилява, Лъвът да не пътува, Везните да внимават с документите, които подписват САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за втория ден на юли: Ракът да не се разпилява, Лъвът да не пътува, Везните да внимават с документите, които подписват
ПИК TV x
ПИК TV! Екоминистърът Генов: Вот върху вот е признание за политическа несъстоятелност (ВИДЕО) ПИК TV! Екоминистърът Генов: Вот върху вот е признание за политическа несъстоятелност (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
горещо
hot
най-четени новини в момента