Мехмед Дикме с БЕЗМИЛОСТНА ДИСЕКЦИЯ: Депутатите на Доган са се скрили като лидера си. Защо? Нямат очи да се явят пред електората си ли?

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Безмилостна дисекция на политиката на Алианса за права и свободи направи бившият член на ДПС и екс министър на земеделието Мехмед Дикме. Като човек, участал в създаването на Движението за права и свободи и с дългогодишен опит на политически терен, той посочи лаишките грешки на хората на Ахмед Доган, които са на път са заличат фракцията им.
"Като цяло хората около Доган направиха една огромна политическа грешка. Говоря за хората в ръководството, които взимат важните решения. Те имат изключително голям политически опит, но… Тяхната подкрепа към управляващото мнозинство днес по-скоро прилича, а и сред обществото все повече се затвърждава мнението, че някои хора са в парламента, за да запазят депутатския си имунитет, личната си неприкосновеност, да имат защита. И за да имат защита, дават подкрепа в управленската формула. И смятат, че това им носи някакви дивиденти. Не - носи им негативи", заяви Дикме в обширно интервю за "Факти.бг".
По думите му в тази ситуация хората около Делян Пеевски са показали далеч по-голяма политическа зрялост, оставайки в опозиция, но такава опозиция, която да подкрепя евроинтеграцията на България, без задължително са участва в ръководството на парламента и на парламентарните комисии. "И това е причината в момента електоратът на ДПС, хората да имат по-големи симпатии към тях", смята Дикме.
Той добави още, че дерибеите около Доган са се оказали недостатъчно прозорливи, за да предвидят случващото се на политическия терен.
"Сега виждаме, че продкрепата на управлението им носи много големи електорални щети. Веднъж, заради своята подкрепа, втори път, че правят това без ясни и конкретни ангажименти. Тук изниква един интересен въпрос от електората на ДПС. Скоро бях по време на Байряма в различни места от страната и хората питат следното: "Защо трябваше да ходим на избори преди една година, след като хората около Доган тогава не подкрепиха кабинета "Желязков", след което тръгнаха всички процеси в ДПС, а днес го подкрепят? Какво се промени?". Хората питат какво означава това.
Означава, че има нещо, което не се казва. И по всяка вероятност това са личните интереси. В това нещо хората виждат основно икономически и финансови домогвания до властта. Знаем добре, че властта дава определени икономически възможности. А хората около Доган имат много голям опит в усвояването на тези икономически интереси. Хората виждат също така, че става и въпрос за имунитетите. Аз не виждам какъв е проблемът някой, след като има повдигнато обвинение срещу него, да се защити в съда. България е правова държава. Да си даде имунитета, а съдът да каже кой е крив и кой е прав", заяви още Мехмед Дикме.
На обиколките си из страната той е установил, че народните представители от ДПС-Ново начало са изключително активни. Предимно в региони, на които Доган на последните избори е взел повече гласове.
"Хората на Пеевски създават изцяло нови структури, така че при едни следващи избори със сигурност те ще увеличат своето влияние. От друга страна хората на Ахмед Доган ги няма. А и самият Ахмед Доган къде е? Никой не знае къде е той, къде се е скрил Ахмед Доган, няма никакви изявления от него. Ако някой излезе и говори от негово име, не се знае дали това е негово мнение... Депутатите на Доган са се скрили като лидера си и ги няма сред хората, не се занимават с проблемите на хората. А тези около Пеевски са много активни, което със сигурност ще им носи дивиденти. Не знам защо се крият народните представители около Ахмед Доган, нямат очи да ходят при електората си ли?… Това не мога да си го обясня, но това си е тяхна преценка - на всеки един народен представител. Всеки депутат трябва да има непрестанни контакти с хората", чуди се още бившият министър.
Интервюто си той завърши със заключението, че в момента хората около Пеевски имат много по-голяма тежест в управлението, защото ясно и точно са казали приоритетите си защо подкрепят правителството по дадени теми. "Те не искат постове, не искат да участват в управлението, а искат България да се развива, те искат да се работи за народа, което и става", отчете Дикме.