BG EN

МИЗЕРИЯ: Тубдиспансерът във Варна трупа дългове, а медиците стоят без заплати

Здраве

МИЗЕРИЯ: Тубдиспансерът във Варна трупа дългове, а медиците стоят без заплати

10871
на 23.07.2020
МИЗЕРИЯ: Тубдиспансерът във Варна трупа дългове, а медиците стоят без заплати
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Специализирана болница за белодробни заболявания във Варна отново е в критично финансово състояние. Лечебното заведение има 340 хиляди лева дългове към НАП, сметки за ток и вода, както и към доставчици на лекарства и храна за болните от туберкулоза. А работещите в болницата не са получавали заплати от 3 месеца.

препоръчано

От години Тубдиспансерът във Варна трупа дългове и е на ръба на оцеляването. Причината е ограничената субсидия, която Министерството на здравеопазването отпуска за лечението на болните от туберкулоза - 58 лева за пациент на ден.

"Но нуждите са на 100 лева. Значи 40 лева разлика. И накрая на годината 400 000 лева ми липсват. И като те притискат за плащане на фирми и задължения, естествено, че заплатите ще изостават", каза пред БНТ доц. д-р Христо Ганчев, управител на Специализирана болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания. 

Заради нередовното изплащане на заплатите, желаещи да работят в болницата няма. И за да има кой да се грижи за пациентите с туберкулоза се наемат пенсионирани медицински сестри.

"Условията, както виждате, са лоши. Заплати нямаме. При тези условия, при тези ниски заплати, които и не ги дават, никаква заинтересованост от никого. Един ден и ние ще напуснем и не знам какво ще стане", заяви медицинската сестра Велислава Петкова.

Това не са единствените проблеми за болницата. От години сградата се руши, а ремонт не е правен от повече от десетилетие. Сградният фонд на болницата е в критично състояние. От стената е паднала боята и мазилката.

Обмисля се вариант стационарът за болните от туберкулоза да бъде преместен в специално обособен етаж в Инфекциозната клиника. Така ще намалеят разходите на Тубдиспансера и той ще може да оцелее.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 93
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК