Миков: Само преодоляването на големите неравенства може да предотврати опасната синергия на всички заплахи за мира и развитието
Не бива да допускаме нечии лични амбиции да поставят под въпрос бъдещето на България
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Само преодоляването на големите неравенства може да предотврати опасната синергия на всички заплахи за мира и развитието. В левицата споделяме това мнение и продължаваме да преследваме тази цел”.
Това написа в социалната мрежа Facebook председателят на БСП Михаил Миков по повод днешния Световен ден на социалната справедливост. По думите му бедност, социално изключване, безработица са основните пороци на съвременния свят и днешният повод насочва вниманието именно към усилията за тяхното преодоляване. Лидерът на социалистите посочва, че в 2016 г., 62 души в света притежават колкото половината човечество и, че сигурно съотношението е същото и за България, в която няколко човека разполагат с толкова, колкото всички останали българи, взети заедно.
„Днес най-богатите – 1% от населението на планетата – имат повече от останалите 99%. Затова „усилия” звучи като слаба дума, когато говорим за преодоляване на тези драстични неравенства. Защото социално изключване в момента означава, че, ако си се родил беден – най-вероятно беден ще умреш”, заявява Миков. Той добавя, че днес по света, но и в нашата страна, говорим не просто за бедни и безработни, но и за постоянно обедняващи работници, за работещи бедни. „Те получават заплати, които не покриват разходите за покрива, топлото, храната, т.е. получават по-малко, отколкото е необходимо, за да бъдат работна сила... И затова недоумявам защо едно от първите неща, които направиха днешните управляващи, е да вдигнат данъците точно на тези хора с по 408,-- лв. годишно”, казва председателят на БСП.
Миков заявява още, че все повече девалвира и самото определение „беден човек”, а правителствата свиват рамките му, за да не излезе наяве, че все повече хора попадат в тази категория, даже и в развитите страни. „Толкова несигурност и несправедливост има в нашите общества, че възстановяването на равновесието не е просто по-добра алтернатива, а жизнена необходимост. Не бива да допускаме никой да краде бъдещето на хората! Не бива да допускаме нечии лични амбиции да поставят под въпрос бъдещето на България!”, завършва Михаил Миков.
Пълният текст:
Приятели,
На 20 февруари отбелязваме Световния ден на социалната справедливост. Бедност, социално изключване, безработица – това са основните пороци на съвременния свят и днешният повод насочва вниманието именно към усилията за тяхното преодоляване.
В 2016 г., 62 души в света притежават колкото половината човечество, сигурно съотношението е същото и за България, в която няколко човека разполагат с толкова, колкото всички останали българи, взети заедно. Днес най-богатите – 1% от населението на планетата – имат повече от останалите 99%. Затова „усилия” звучи като слаба дума, когато говорим за преодоляване на тези драстични неравенства. Защото социално изключване в момента означава, че, ако си се родил беден – най-вероятно беден ще умреш. Днес по света, но и в нашата страна, говорим не просто за бедни и безработни, но и за постоянно обедняващи работници, за работещи бедни. Те получават заплати, които не покриват разходите за покрива, топлото, храната, т.е. получават по-малко, отколкото е необходимо, за да бъдат работна сила... И затова недоумявам защо едно от първите неща, които направиха днешните управляващи, е да вдигнат данъците точно на тези хора с по 408,-- лв. годишно.
Все повече девалвира и самото определение „беден човек”. Правителствата свиват рамките му, за да не излезе наяве, че все повече хора попадат в тази категория, даже и в развитите страни. Толкова несигурност и несправедливост има в нашите общества, че възстановяването на равновесието не е просто по-добра алтернатива, а жизнена необходимост. Само преодоляването на големите неравенства може да предотврати опасната синергия на всички заплахи за мира и развитието. В левицата споделяме това мнение и продължаваме да преследваме тази цел.
Не бива да допускаме никой да краде бъдещето на хората! Не бива да допускаме нечии лични амбиции да поставят под въпрос бъдещето на България!