Бойко Борисов уреди руската тръба и отряза шанса на България за втори доставчик на газ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„България пропусна възможността да реализира проекта за газопровод „Набуко“, като сложи подписа си под инвестиционното решение за конкурентния проект на руския монополист „Газпром“ - „Южен поток“. Това коментира специално за ПИК министърът на икономиката и енергетиката в кабинета „Сакскобургготски“ ( през 2005 г.) Милко Ковачев, който се смята за един от бащите на мащабния проект "Набуко".
„Всеки проект има прозорец от възможности, за да бъде реализиран. България пропусна тази възможност, подписвайки определен брой конкурентни сделки без да определи своите приоритети“, коментира бившият енергиен министър.
Както писа и ПИК по-рано, подписът ни за „Южен поток“ повлия на решението на акционерите на азербайджанското газово находище в Каспийско море – консорциума Shah Deniz („Шах Дениз“) – очевидно проектът за другия газопровод - Трансадриатическия (TAP), се оказа по-евтин. Той ще минава през Турция и Гърция към Италия.
„Това несъмнено е повлияло при взимането на решение. Явно за страната разнообразяването на доставките не се счита за важен фактор. Жалко“, коментира той ситуацията с провала на „Набуко“, от който България щеше да получава транзитни такси за пренос на синьо гориво и поне 1 млрд. кубика годишно (40% от потреблението ни – бел .авт.).
От коментарите на ексминистъра става ясно, че кабинетът „Орешарски“ очевидно позабрави, че приоритетът на България като страна-членка на Европейския съюз (ЕС) бе да диверсифицира доставките на газ и да работи за реализиране, а не за провала на „Набуко“. „Това което зависи от България е да определи и защитава своите приоритети. Това правят и други страни разполагайки както решат с това си суверенно право“, коментира още Милко Ковачев.
Припомняме, че още от миналата година беше ясно, че консорциумът, който експлоатира находището “Шах Дениз II“ ще избира един от проектите, по който ще потече газът към ЕС - „Набуко“ или TAP. Оказа се обаче, че от „Набуко“ се отказват акционери един по един (унгарската MOL/МОЛ и германската RWE/РВЕ) заради липса на средства, докато цената на самия проект набъбва до 15 млрд. евро. Същевременно наскоро азербайджанската държавна газова компания SOCAR (СОКАР) придоби гръцкия газопреносен оператор DESFA (ДЕСФА) и по този начин си гарантира реализирането на проекта TAP, който предполага изграждане на газопровод през Гърция и Албания до Италия.