Милуоки стана шампион на НБА след 50 години суша, Янис наниза 50 точки

Баскетбол

4894
на 21.07.2021

Феноменалният Янис Антетокумпо изведе Милуоки Бъкс до титлата в НБА. Гръцкия Чудак наниза феноменалните 50 точки, взе 14 борби и направи 5 чадъра, а тимът му пречупи Финикс със 105:98 у дома, за да затвори серията с 4-2 победи.

Антетокумпо стана едва шестият играч в историята на лигата с над 50 точки в мач от финалите. В тази компания са Майкъл Джордан и ЛеБрон Джеймс.

Лидерът на Елените блесна в пълния си блясък и естествено спечели и наградата за Най-полезен играч във финалите. Титлата е втора за Милуоки в историята след предишния триумф през 1971-а, когато в тима бе Карим Абдул-Джабар.

След като в предишните 2 мача от серията реализира 8 наказателни изстрела от 19 опита, в този двубой Янис бе с фантастичната успеваемост от 17 от 19. От игра пък успя в 16 от 25 опита и бе наистина феноменален.

Началото очаквано бе нервно. Много грешки и пропуски и за двата отбора, като след повече от 5 минути игра Милуоки водеше с 6:5. Все пак Елените се поокопитиха по-бързо. Боби Портис вкара 2 тройки, Янис се отчете с успешни атаки и първата част завърши при 29:16 за домакините. Слънцата стреляха едва 7 от 24 за периода, като лидерите им Крис Пол и Девин Букър бяха общо 2 от 8.

Във втората част обаче, гостите затегнаха защитата, принуждавайки домакините да взимат  повече стрелби отдалеч и след като вкараха първите 10 точки за периода заличиха бързо се върнаха в двубоя.

Нова серия от 9:0 изведе Слънцата напред, а Елените бързо натрупаха и нарушения. Финикс започна да движи добре топката, Крис Пол се разигра и след 31:13 гостите водеха с 47:42 на почивката. Само Янис държеше Милуоки близо със своите 17 точки през първото полувреме.

След паузата Гръцкия Чудак се развихри и домакините бързо стопиха пасива си. Антетокумпо вкара 20 точки в периода и Милуоки дори поведе с 5-6 точки, но все пак преди решаващата последна четвърт резултатът бе равен – 77:77.

В ключовите 12 минути Янис продължи да бъде неудържим, а Елените отвориха известен аванс, включително и при 100:92 по-малко от 3 минути преди края. Финикс вкара 4 поредни точки, но Крис Мидълтън реализира от средна дистанция 57 секунди до сирената.

Букър пропусна от  тройката в отвената атака, а Мидълтън вкара два наказателни. Нов пропуск, този път на Крис Пол, означаваше края за Финикс, след четвърта поредна загуба.

Крис Мидълтън помогна за успеха със 17 точки, а Боби Портис вкара 16 от пейката. Джру Холидей пропусна 15 от 19 стрелби и остана с 12 точки, но добави 11 асистенции и 9 борби.

Крис Пол водеше Слънцата  26 точки, но Девин Букър нямаше ден и остана само с 19 при 8 от 22 от игра. Финикс направи страхотен сезон, но в крайна сметка отново малко не достигна на тима да спечели първата си титла.

Милуоки - Финикс    105:98 (4-2 в серията)
(29:16, 13:31, 35:30, 28:21)
Милуоки: Холидей 12, Мидълтън 17, Лопес 10, Тъкър, Я. Антетокумпо 50 (Конаутън, Портис 16, Тийг)
Финикс: Букър  19, Пол 26, Ейтън 12, Краудър 16, Бриджис 7 (Крейг, Джонсън 3, Пейн 10, Камински 6)

САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)