ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съществуват редица възможни решения за репродуктивни проблеми, сред които изкуствено осеменяване и ин витро оплождане. Тези терапии обаче не дават пълна гаранция за успех, пише "Фокус", цитирайки Gizmag.
Изследователи от Института за интергративни нанонауки в Дрезден, Германия, разработват метод, насочен към една от главните причини за безплодието - бавно подвижни сперматозоиди.
Екипът демонстрира способностите на моторизирани “спермаботи”, които са в състояние да осигурят скоростта, нужна, за да се достигне яйцеклетката.
През 2014 година изследователите представиха първата версия на устройствата си. Те се състояха от живи сперматозоидни клетки в микроскопични тръбички, направени от железен филм, чието движение се насочва чрез магнитни полета.
Сега учените се завръщат с подобрен модел, който отново разчита на магнитни полета, но има различна форма. Вместо да затваря сперматозоидите в тръбички, екипът е изобретил покрити с метал полимерни спирали, които улавят сперматозоидите отзад напред, увивайки се около опашките им. “Избрахме магнитни спирали, заради относително простия им механизъм на движение, който е добре познат и лесно се контролира,” обясняват изследователите.
При тестове на метода в лабораторни съдове (блюда на Петри) екипът е успял чрез въртящо се магнитно поле да завие спираловидните мотори около сперматозоидните клетки, да ги придвижи до яйцеклетка и след това да ги освободи. Изследователите са окуражени от първоначалния успех, но подчертават, че предстои още много работа преди провеждането на клинични опити. Проучването е публикувано в журнала Nano Letters.