Министър Деница Сачева с разкрития за промените в Кодекса на труда и минималната заплата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На този етап работодателите ще продължат да плащат първите три дни болнични. Въпросът е свързан с разчетите и възможностите на държавата да поеме този разход. Освен това, когато говорим за три дни болнични, най-ефективният контрол би могъл да бъде налаган именно от работодателя, защото той най-добре познава своите служители. Това заяви в сутрешния блок на БНТ министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
,,За пазара на труда постигнахме споразумение да се преговаря за минимални работни заплати над националната от 610 лева при различните видове професии. Разбира се, минималната работна заплата в национален мащаб ще продължи да съществува'', обясни министър Сачева и допълни, че няма да се пада под нея.
Основният въпрос в момента по отношение на реформата в социалната система е дали трябва да има толкова много видове социална помощ и толкова видове бедност. Нужно ли е да имаме енергийно бедни, водно бедни... защото утре можем да имаме и дигитално бедни. Целта на тези реформи е да има една по-голяма ефективност от по-малко помощи, за да се избегнат злоупотребите, посочи социалният министър.
Относно промените в Кодекса на труда Деница Сачева заяви, че глобите за недеклариран труд ще бъдат между 15 и 20 000 лева за работодател, който не декларира по закона доходите на служителите си.
Със сигурност все повече и повече хората няма да се съгласяват да работят в такива условия, защото това е против техните интереси. Вече има осъзнаване не само сред работодателите, но и сред служителите, които искат да работят законно и ,,на светло'', добави министър Сачева.
Относно младите работници, които започват първата си работа, социалният министър отбеляза, че вече ще имат право да използват отпуск след четири месеца трудов стаж, а не както е било досега след осмия месец.


