Министър Караниколов: „Емко“ се е отказало от най-голямата си поръчка
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на икономиката Емил Караниколов заяви пред БНТ, че оръжейното дружество „Емко“ е анулирало приемно-предавателните протоколи за най-голямата си оръжейна сделка за 50 млн. лв., както е анулирало и фактурите с мотив, че липсва т.нар. „техническа приемка“, с което на практика е прекратило сделката само 11 дни, преди корабът, който трябва да натовари продукцията за клиента, да пристигне на порт. Той добави, че лицензът на дружеството ще бъде върнат, ако управителите са отстранили констатираните нередности до 4 октомври.
Икономическият министър Емил Караниколов изрази надежда, че констатираните нередности в „Емко“ като неправилното съхранение на боеприпаси ще бъдат отстранени до 4 октомври и работниците ще се върнат на работа.
„Проверка се извърши в няколко дружества от веонно-промишления комплекс. При „Емко“ се констатираха няколко нередности, но най-голямата беше съхраняването на контейнери с боеприпаси на площадката. Въпросът защо е така е към управителите, а отговорът е, че дружеството няма достатъчно складове“, добави той.
Емил Караниколов сне вината от дружеството посредник „Кинтекс“ за неосъществените сделки на „Емко“ и обясни, че в договорите има задължения за техническа приемка преди износ в присъствието на третата страна - клиент. В случая с голямата поръчка за муниции на стойност 50 млн. лв. „Емко“ се е отказало от сделката и е анулирало приемно-предавателните протоколи и фактури, с което е поставило „Кинтекс“ в безизходица.
Емил Караниколов също така отбеляза, че се е наложило ВМЗ „Сопот“ да сключи договор със сръбското държавно оръжейно дружество за доставка на барут и гориво, защото „едно дружество от години седи на входа на ВМЗ „Сопот“ и определя кога ще даде барут на дружеството“. Това министърът класифицира като „саботаж“.
Министърът обясни и отливът на чуждестранни инвестиции тази година с политическата несигурност в началото на годината, когато имаше предсрочни парламентарни избори. Емил Караниколов отбеляза, че профилът на чуждите компании, които инвестират в България, се променя към производствен и ИТ.