Министър Лъчезар Борисов за мерките, протестите и бизнес средата: В момента ни е нужна скорост, за да съживим икономиката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В извънредната ситуация България се представи икономически по-добре от по-голямата част от страните от ЕС. Това заяви пред БНТ министърът на икономиката Лъчезар Борисов. Той коментира ситуацията в икономиката ни в извънредна ситуация, протестите и политиките за подкрепа на бизнеса в кризисната ситуация.
„ Близо 6 пункта сме по-добре от средното ниво за целия Съюз – анализира той. - Това, все пак е безпрецедентна криза, която вещае рискове. Ако имаме затваряне на производства обаче, нашият бизнес ще бъде засегнат отново. Реалист съм и държа на публичност, прозрачност и скорост. В момента ни е нужна скорост, за да съживим икономиката. Ако няма икономика, няма какво да направим. Сега наблягаме на скоростта за преодоляване на кризисната ситуация.
По-важното е, че България стана член на Банковия съюз, което ни дава уникален шанс. Представили сме се най-добре и в сравнение с други сме дори десет пъти по-добре. Силната финансова стабилност, която бе постигната, не трябва да се подминава. Само сертифицираните проекти са на стойност над 710 млн. лв. Икономиката ни създава усещането в международния бизнес, че имаме успешно справяне с мерките за да запазим нашата икономика. Като министерство на икономиката работим за публичност, прозрачност. Поискахме от бизнеса да каже дали има административен произвол”.
Министър Борисов коментира и протестите.
„Всеки има право на протест – заяви той. - Трябва да търсим диалог и с хората от протеста. Те имат право и трябва и сме готови да ги изслушаме. Търсим консенсус и съгласие. В момент на криза имаме нужда от енергия, съграждане. Имаме нужда от диалог. Именно заради това опитваме да го правим със синдикати и работодатели. Готов съм да работя и с хора от протеста, за да може българската икономика да се развива. Силата е в диалога. Синергията показва, че едно плюс едно е повече от две и имаме нужда от диалог. Като икономика имаме нужда да сме заедно и да има диалог. Ако не запазим икономиката и имаме втори пик на здравната криза, който тръгна вече от Европа, тогава няма да имаме социална политика и изобщо политика. Именно заради това правим и усилията за последните два месеца, когато имаме инвестирани над 250 млн. само в икономиката. Благодаря на социалното министерство за схемата 80:20. Запазени са над 300 000 работни места. Представяме се далеч по-добре от други страни от ЕС. Като финансова стабилност сме в Топ 3. Кризата и хората, бизнеса очакват светкавични мерки. За това и се борим. В момента минаваме на една геометрична прогресия за ускоряване на тези мерки.
Работим усилено. Удобрени са нови проекти на стойност 21 млн. лв. Продължаваме с нови мерки. С наличния ресурс нови мерки, които ще обявим съвсем скоро. Две по 78 млн. лв. Едната е преструктуриране на бизнеса в посока на работа по време на коронавирус. Не само като работа но и технологични процеси. Друга мярка е за компании с оборот над 500 000 лв. Имаме нуждата и от парламента да приеме изменения в Закона ва европейските мерки.
Акцент е създаване на индустриални зони. Виждате че Враца, например, стана един сериозен бенефициент на инвеститори, не само от автомобилната индустрия. България е №1 по кредитен рейтинг на Балканите. В момента сме на картата. Достигнахме до финал по отношение на още една голяма инвестиция и се надявам да продължим това.
Коментираме непрекъснато нови инвестиции. Инфраструктурата е нещо много важно, тя създава условия. Освен социални, имаше и икономически мерки, мерки за инфраструктурата, които на почти всяко заседание на Министерския съвет се надграждат. Подпомагаме както потреблението, заплатите на хората на първа линия, опитваме и привличане на чужди инвестиции. Имаме един пакет за 1,6 млрд. лв., който се надгражда. Имаме друг пакет за 1,8 млрд. лв. Привличане и на чужди инвестиции. Мисл, че икономиката ни ще се справи, стига да няма нови криза”.