Министър Москов: Електронната платформа за търговия с лекарства води до прозрачност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Електронната платформа, която предстои да бъде въведена, ще бъде единственият начин болниците да могат да тъгуват с лекарства." Така министърът на здравеопазването д-р Петър Москов отговори на въпроса защо е решил да контролира обществените поръчки за лекарства в лечебните заведения, пише БГНЕС.
"Взех това решение заради прозрачността на подхода. Практиката показва, че навсякъде в Европа, където той е въведен, разходите за медикаменти спадат с близо 20%, поясни здравният министър. Москов коментира и искането на медицинските сестри стартовите им заплати да бъдат, колкото три минимални за страната.
"Знам, че от парите, които в момента НЗОК дава, 55% отиват за възнаграждения. Ако ги разделите на броя на лекарите и сестрите, работещи в дадено лечебно заведение, ще получите доста по-големи средни заплати, отколкото тези, който получават. Увеличението е възможно и в момента, но дали да бъде три минимални заплати, е въпрос на разчети", подчерта здравният министър.
Той каза още, че с премиера Бойко Борисов си имат "взаимна степен на доверие и не се подвеждат взаимно, за действията, които вършат".


