Министър на Радев навря Кокорчо между туите му на "Чаталджа" след оправданията за продънения бюджет
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вицепремиерът Атанас Пеканов коментира задочно критиката от страна на бившия финансов министър Асен Василев за проектобюджета на служебния кабинет.
В петък правителството на Гълъб Донев обяви, че ще внесе в парламента закона за държавния бюджет за 2023 година с дефицит с от 6,4 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), което е почти 12 млрд. лева.
Часове по-късно съпредседателят на "Продължаваме промяната" се включи с фейсбук-видео от палата си на столичната улица "Чаталджа", в което най-напред натърти, че е зарязал домашната си работа по туите в градината си, за да посочи две грешки на служебния кабинет.
"Поправянето на само 2 грешки в бюджета, сваля дефицита на 3,6% без да се се орязва с нито един лев предвидените средства за пенсии и заплати и без да се вдигат с нито един лев данъците. Първата грешка е, че по Плана за възстановяване са заложени да се направят всички разходи - 100% от разходите, а да получим 0% от приходите. Това е грешка от 2 милиарда и 881 лева.", отсече Василев.
Според него, ако се заложат и 100% от приходите по Плана и се вземе 100% от печалбата на държавните дружества, дефицитът се свива до 3.6%.
Теорията му обаче бе опровергана от министър Пеканов. "Теоретично България би могла да направи 100% от разходите, изисквани по Плана за възстановяване, но да получи 0% от приходите. Да, това е възможно е да се случи. Така функционира механизмът - правим разходите, защото правим нещо, което трябва да се построи до 2026 г., или да се закупи, или да се направи програма за инвестиции за малките и средни предприятия - има разходи, които си вървят. В същото време обаче парите ги получаваш, само ако си си свършил работата - а работата включва реформи, закони и т.н.", обясни Пеканов в Министерски съвет.
Според правилата на Европейската комисия парите по Плана ще се отпускат само срещу представени резултати и направени проверки от Брюксел. Ако проектите не са изпълнени и реформите не са осъществени, Комисията може и да не преведе парите, а проектите да останат за сметка на изпълнителя