Министър Петкова: В началото на 2016 г. енергийният пазар ще бъде либерализиран
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В началото на 2016 г. правителството има амбициозната цел либерализацията на енергийния пазар да стане факт. Това заяви на пресконференция министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Петкова присъства на подписването на договор между БЕХ и Световната банка, чиято цел е консултантски услуги на СБ, които предвиждат цялостен преглед на финансовото състояние на българския енергиен сектор и набелязване на стъпки за преминаване към пълна либерализация на пазара на електрическа енергия до края на годината.
"Това е важен договор за нас, защото е свързан с един от най-важните приоритети на правителството за енергетиката-либерализацията на енергийния пазар. Важно е това да се случи максимално бързо. Изостанали сме малко от останалите страни-членки на общността, но като плюс може да се посочи, че така може да видим най-добрите практики и кое е най-полезно за нас по извършването на процеса за либерализация", каза Петкова.
Тя поясни, че чрез подписания договор ще може да се избере модел, по който либерализацията на пазара ще се случи. Сигурна съм, че моделът, който ще изберем ще бъде най-удачният и с най-малко рискове за системата и потребителите убедена е Петкова. Предвижда се Световната банка да изготви междинен доклад до края на ноември, след него ще се помисли за конкретен вариант за либерализацията на енергийния пазар. През ноември трябва да имаме готовност за промени в Закона за енергетиката, за да има законова база за либерализацията на енергийния пазар.
Енергийният министър изтъкна, че сериозната криза в НЕК е в резултат от дейността на НЕК на регулирания пазар и ангажиментите за изкупуване на електрическа енергия на преференциални цени или договорени цени. След либерализацията на пазара няма да е факт регулирания пазар, а цената на ел. енергия ще е възможно най-справедлива, защото ще се определя от това какво ще покаже пазарът.
"Цената ще се получава от търсенето и предлагането. Тогава няма да се вълнуваме и от такава степен от решенията на КЕВР, тъй като тя ще има доста по-ограничен кръг от задължения при определянето на цената на тока. Тогава КЕВР ще има ангажимента таксите за пренос и достъп и задължение към обществото. Цената на ел.енергията ще се определя само от пазара. Така ще изведем енергетиката от финансовия колапс. След либерализацията на пазара НЕК няма да има роля на обществен доставчик", посочи Теменужка Петкова.
"С американската централа AES е финализиран целият процес по споразумението. С Контур Глобал сме на финала на окончателното договаряне а условията по намаление на цените. Предстои одобрение от банки, КЕВР и компанията-майка. Необходимо е да се търси кредитен ресурс, а да стане факт намалението на цените по тези договори, а НЕК не разполага с такива, БЕХ-също.
Водим разговори с банки-кредитори. Скоро ще обявим избор на процедура за банки-кредитори. Задължението на НЕК към двете американски централи е 800 000 млн. лв.", посочи Петкова.
Стана ясно, че капиталът на Българската независима енергийна борса след либерализацията ще бъде собственост Министерство на финансите. Началото на септември предстои да бъде свикан обществения съвет по енергетика към министъра на енергетиката.