ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на електронното правителство Роман Василев организира днес инициатива за рециклиране на електронни отпадъци. След края на събитието той отговори на въпросите на ПИК.
- Г-н Василев, как възникна идеята за кампанията за рециклиране на електронни отпадъци?
- Колегите от моя екип я подадоха, за една седмица я развихме и вече сме на пукта, който събира електронни отпадъци. Ако успеем да напълним един камион, който събира тон и половина, това ще е успех за нас.
- Следващи такива инициативи планирате ли?
- Май месец са на национално ниво, за да могат всички граждани в България да рециклират своите електронни отпадаци.
- Вие какво донесохте за рециклиране?
- Донесох за рециклиране един стар монитор и няколко лаптопа.
- За това кратко време какво успя да свърши електронното правителство, така че следващото да започне работа в движение?
- Основната ни задача е да направим националния план, който да ни даде възможност напълно да развием електронното правителство в България. Паралелно работим по няколко пилотни проекта, които са възможност да се види, че за кратко време може да се разработят електронни услуги, който да бъдат предлагани на гражданите и бизнеса за ползване.
- Знае ли се вече точната дата, когато ще стартират 5 нови административни електронни услуги, които Столична община ще предлага на гражданите и бизнеса, за които споменахте по време на пресконференцията със столичния кмет Йорданка Фандъкова във вторник?
-Това се планира за началото на юни, края на май вече трябва да сме в интегрираната с това страна, където да можем реално да тестваме услугите и след това да можем да обслужваме гражданите.
- Кога ще влязат в сила електронните подписи и електронното ID, които ще спестят на граждани дългото висене по опашки?
- Зависи донякъде от законодателната рамка, която трябва да бъде развита, обсъдена и приета, за да може електронното ID да се ползва в пълна сила. Технически нещата са подготвани вече за тестване и употреба, но трябва да изготви законова рамка.
- Какви трябва да се първите стъпки на новото електронно правителство, когато започне управлението си, кои са най-належащите неща, с които трябва да се заеме?
- Смятам, че трябва да има приемственост - както ние продължаваме направеното от предишните правителства във връзка с развитието на електронното правителство, приеме това, което има, довършваме това, което е започнато. Около него, над него се надграждат допълнителните услуги или решения, които трябва да имаме.
- Смятате ли, че гражданите са вече по-запознати с дейността на електронното правителство, защото се оказа, че в началото голяма част от хората нямаха реална представа с какво се занимава то?
- Със сигурност има нужда още от много информация и взаимно образоване какво правим, какво е необходимо на гражданите и бизнеса, защото това е процес. Второ - голяма част от това, което ние наричаме електронно правителство, електронно управление, се случва вътре в администрациите. Електронизирането на процесите, подаването на информация по електронен път - в повечето случаи гражданите и бизнеса няма да усетят, че това се случва. Затова ще продължаваме да обясняваме, ще уточняваме какво искаме да правим, как да го правим и къде ще го правим. Гражданите ще виждат електронизираните услуги, до които те имат достъп, но много от нещата, които се предлагат в даден момент, трябва да станат вътрешни процеси, които гражданите няма да виждат.
- Тоест ще улеснявате живота на хората, без те реално да разбират как?
- Да, те ще виждат крайния резултат, ще получават съответните свидетелства, без да се налага да ходят от гише на гише.