BG EN

Министърът на икономиката Божидар Лукарски пред ПИК и "Ретро": Не завиждам на Москов за високия рейтинг

ЧАС ПИК

Министърът на икономиката Божидар Лукарски пред ПИК и "Ретро": Не завиждам на Москов за високия рейтинг

37330
на 30.04.2015
Министърът на икономиката Божидар Лукарски пред ПИК и Ретро: Не завиждам на Москов за високия рейтинг

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Божидар Лукарски е роден на 23 юни 1972 г. в Перник.

препоръчано

Завършил е „Право” в СУ „Климент Охридски”.

Председател е на политическа партия СДС и на Контролния съвет на СДС в периода 2010 - 2013. Член на СДС от 1999 г.

От 1998 г. до 2002 г. е бил юрисконсулт в Агенция за приватизация и следприватизационен контрол, след което заема различни ръководни длъжности в администрацията на столичния район „Младост”.

От 2008 г. до 7 ноември 2014 г., когато става министър на икономиката в кабинета „Борисов II”, е адвокат на свободна практика. 

Член е на СДС от 1999 г. На Националната конференция, проведена на 6 юли 2013 г., е избран за председател на партията.

Интервю на Румяна Стефанова

- Последните социологически проучвания не ви поставят в групата на отличниците сред управляващите. Не изпитвате ли, г-н Лукарски, завист към колегите ви от Реформаторския блок, които са с доста по-висок рейтинг от вас?

- Защо трябва да изпитвам завист. В интерес на истината в Реформаторския блок от мен по-висок рейтинг има само Петър Москов, за което го приветствам. Добре се справя човекът.

- По-харесван от вас е и Радан Кънев. Все пак и двамата сте лидери на партия...

- Е, Радан е с по-висок рейтинг, но той по-отдавна е в политиката.

-Обсъждате ли вече как ще се явите на местните избори?

- Заедно с Реформаторския блок. СДС няма да има отделни листи.

- Обвиняват ви в преяждане с власт. Остана ли неназначен седесар?

- Естествено, че остана неназначен седесар.  И в Реформаторския блок, а и в СДС имаме достатъчно експертно подготвени кадри. Затова смените, които съм направил, са били с оглед на развитието на съответната държавна фирма или съответното учреждение, което е част от Министерството на икономиката. Не съм подхождал строго партийно. Така че, който си върши работата – остава.  Това показва и фактът, че на много места назначени от правителството на Орешарски кадри не съм ги пипал.

- Свързват кмета на Пазарджик Тодор Попов, който в последно време се прослави с неясно как придобитото си богатство, със СДС. Ваш човек ли е?

- Така ли? Не съм чул. Кой го свързва? Аз познавам Тошко Попов. Само че той е бил член на СДС мноого отдавна, преди повече от 10 години. След това е минал през партията на Софиянски - ССД, през ДСБ.  На предишните избори пък се е явил като независим. Така че няма как да го свързват със СДС.

-Според лидера на БСП Михаил Миков икономическият растеж в България през последните месеци е спаднал двойно. Какво показва вашата аритметика?

- Така е само според Миков. Той явно визира заложения икономически растеж – 1,7%, от предишното правителство. Министърът на финансите Владислав Горанова, а и цялото правителство отдавна казахме, че е по-добре да сме реалисти, отколкото да залагаме на „розови” числа. Честно казано обаче, очаквам в края на годината да отчетем по-висок растеж от 1,7%.

- Обикаляте ли света в търсене на инвеститори, както ви заръча Бойко Борисов при встъпването ви на министерския пост?  

- Може и така да се каже. Последно бях в Париж и за мое щастие имаше много голям интерес от страна на френския бизнес. Оказа се, че последните години България е била позабравена от френските инвеститори.  При откриването на бизнесфорума в словото си министърът по европейските въпроси на Франция – г-н Арлем Дезир, каза, че французите вече усещат стабилност в управлението и в бизнесклимата на България. Така че инвеститори оттам ще има. И за да не бъда голословен, ще дам пример с френската фирма за производство на спортни стоки „Декатлон”, която вече присъства на българския пазар с три магазина. Предстои да открият още два, като идеята е да пренесат и производството си в България. Има заявен интерес да работи в България и на френска фирма за луксозни кожени изделия и аксесоари. Тя иска да пренесе своето производство от Китай и Виетнам у нас.

- Добър началник ли е Борисов? Случвало ли се е за тези няколко месеца да ви смъмри за нещо?

- Разбираме се много добре с премиера и работим на основата на взаимно уважение и партньорство. Не може да става дума за „мъмрене”.  

- Във Франция бяхте като част от делегацията за откриването в „Лувъра” на експозицията с тракийски съкровища. Как гледате на последвалия скандал между Вежди Рашидов и хориста на „Йоан Кукузел”?

- Скандалът е предизвикан от персонални щения на определен човек.  Г-н Рашидов е професионалист и трябва повече да оценяваме това, което е направил и което прави да се чуе името на България.  А не да го нападаме в лични скандали, защото някой си не бил доволен от някакъв си битовизъм.

Искам да ви кажа, че този ренесанс, който ние се опитваме да вкараме в икономическите взаимотношения между България и Франция, е следствие на това, което министър Рашидов направи с излагането на тракийските съкровища в „Лувъра”. Ако трябва да бъда по-конкретен - благодарение на министър Рашидов Франция се сети, че има такава страна България, и че тя е в Европейския съюз. И освен хубавите й съкровища в нея може да се прави и бизнес.

-Ще произвеждаме ли немски автомобили в България, с което се похвали премиерът?

- Не само немски, а никакви автомобили няма да произвеждаме.  Българинът, като чуе автомобилна индустрия, си представя – цяла кола, с шаси, купе, фарове и т. н. Е да, ама не е така. България е силна в производството на компоненти за автомобилната индустрия – окабеляване, електроника, климатични системи... Това са части или цели системи в автомобилостроенето. Това е нещо, което ние развиваме, и към което има сериозен интерес.

- Интерес от кого - „Мерцедес”, БМВ, „Фолксваген”?

- Умишлено няма да кажа от кого, защото става въпрос за сериозна марка. Германците имат интерес в България, но имат и изричното изискване да не се споменават техните имена заради конкуренцията. Това, което мога да кажа, е, че доста от немските производители мислят да пренесат част от своето произвоство от Китай в България и това е във връзка със санкциите срещу Русия. Голяма част от немските автомобилни концерни са открили предишните години големи заводи в Китай с тенденцията да задоволяват  руския пазар. Сега, при положение че санкциите не позволяват такъв обем внос на автомобили, те гледат отново да се завърнат на европейските пазари. И виждат България като дестинация за пренасяне на тяхното производство.

- Не мислите ли, че това е така, защото и нашата като китайската работна ръка е евтина? Всъщност докога ще бъдем най-нископлатените работници в Европа?

- Работната ръка не е задължително да е евтина. В интерес на истината всички западни инвеститори казват, че работната ръка в България е качествена и е съотносима като цена към качествената работна ръка на Запад. Така че качествената работна ръка в България е добре платена. Друг е въпросът, че колкото и добре да е платена една професия, все пак има разлика с това, което се получава в Западна Европа. И това е нормално. Нашият стандарт е по-нисък, съответно и заплатите ни са по-ниски.

- Кой както дойде на власт подхваща приватизация, която вече за българина стана мръсна дума. Остана ли нещо за приватизиране?

- Доста неща останаха да се приватизират. Всъщност идеята на приватизацията е не да се отървем от фалиралите предприятия за 1 лев. Имаше обвинения в тази посока и затова „приватизация” стана мръсна дума.  Идеята е да се премине от държавни към частни ръце, като презумцията е, че частното предприемачество може по-добре от държавното да следи развитието на бизнеса си.  В момента една от големите теми, свързани с Министерството на икономиката, е приватизирането на оръжейното предприятие НИТИ - Казанлък.  Това е предприятие, което макар и да е на печалба, реализира изключително  ниско обемна продукция, която е строгопрофилирана и свързана с определени оръжия. Не така обаче стои въпросът с ВМЗ - Сопот.  То е структуроопределящо предприятие, което произвежда широка гама, има пазари по света и поради тази причина ВМЗ няма да се приватизира.

- Заговори се, че взривовете в складовете в Иганово са именно за това, че не слагате ВМЗ - Сопот на тезгяха?

 - Не коментирам, защото така съм помолен и така съм се разбрал с главния прокурор - докато не приключат следстваните действия, да не изваждаме различни хипотези. Но вече твърдо заявих, че ВМЗ – Сопот няма да се приватизира. А сега чета всякакви тълкувания  - понеже имало интерес да се приватизира ВМЗ, затова имало взривове.

- Как се чувствате като лидер на СДС, който допреди две десетилетия събираше под синьото знаме милиони, а сега го наричат партия със затихващи функции?

- От една страна много кадри на СДС били във властта, а от друга – партия със затихващи функции. Кое от двете е вярно? Но ще ви кажа как се чувствам като лидер на партия, която заварих преди близо две години извън властта. С хора, които го караха само на гол ентусиазъм и с малка членска маса.  Откакто аз съм лидер на СДС, членската маса скочи, вярата на хората в партията също се възвърна и в крайна сметка успяхме в една печеливша коалиция - каквато е Реформаторският блок, да намерим мястото на СДС. Така че СДС отново да има своето влияние и да не е със затихващи функции.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 14
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК