ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Към началото на 2022 г. икономически ефективните въглищни запаси са 741 850 000 т, които са достатъчни да задоволяват енергийните нужди на България до края на концесията на находището през 2040 г., а и след това, обявиха от държавното “Мини Марица изток“ ЕАД-Раднево, където отбелязаха 70-та годишнина от символичната първа копка в рудник “Трояново 1“.
Тя е била направена от работниците в тогавашното ДСО “Минстрой“ Йордан Иванов и Кольо Петков, под ръководството на техническия им ръководител Петко Николов.
Поради липса на кадри предприятието поело обучението на работниците, които трябвало да управляват багерите, а през 1954-а свидетелства получават и първите багеристи Иван Мутов, Еньо Мутов, Ганчо Тенев, Михаил Янков, Илчо Христов, Диньо Кишнев и Иван Ангелов, разказва "Монитор".
От началото на експлоатация до 1 януари т.г. в трите открити рудника на радневското дружество по открит способ са добити 1 258 млн. т въглища и са разкрити, транспортирани и насипани 4 904 млн. куб. м земна маса.
Делът на изземваните въглища тук възлиза на 89% от общия добив в страната и представлява над 92% от балансовите запаси на лигнитни въглища в страната. Чрез преработката им се произвежда над 40% от електроенергията в страната, с относително най-ниска себестойност и висока конкурентоспособност.


