МИСТИКА: Зимният Кръстовден е - времето да пропъдим лошото и болестите от домовете си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днешният 5 януари е първият от поредицата водни обреди. Следват го Йордановден и Ивановден, а народните имена на двата празника са Водица и женска Водица.
В народния календар днешния ден се нарича Зимен Кръстовден, Попова Коледа, Водокръщи, още Водици, Кръстци и Водокръст. Според вярванията това този ден затваря цикъла на "мръсните дни", които започват от 25 декември.
Това са дните в християнския календар, през които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е, чрез силата на Кръста, да се изчисти земята от бродещите в некръстното време същества на отвъдното, на неподредения свят, да се подготви за голямото кръщение, което предстои.
На 5 януари сутринта в църквата се отслужва служба, а водата се кръщава и освещава.
На сутринта свещеникът пуска кръст в осветена вода, като по този начин я кръщава и обикаля всички къщи, за да ги поръси с натопена в нея китка босилек. С този акт се вярва, че се пропъжда лошото и болестите от дома, а като благодарност стопаните слагат по паричка в менчето на свещеника.
Народното поверие разказва, че ако китката босилек замръзне, то годината ще бъде много плодородна. Вярва се още, че на Зимен Кръстовден птиците и животните проговарят с човешки глас, а всички реки и потоци спират да текат за миг, за да се прочистят. Ако вечерта на 5 януари звездите са ярки, ще се народят хубави агънца през годината.
На този ден църквата почита и светите мъченици Теопемт и Теона и преп. Синклитикия и Аполинария.
Св. Теопемт бил никомедийски епископ. Той бил хвърлен в тъмница след гонения срещу християните. Там той бил измъчван жестоко, но оживял. Приписали това чудо на християнско магьосничество и повикали езическия маг Теона да отрови епископа. Но и неговите отвори не погубили християнския мъченик. Теона приел християнската вяра, поради което бил жив заровен, а Теопемт - обезглавен.