Митов: За България са важни стабилността и териториалната цялост на Македония

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За България е важна стабилността и териториалната цялост на Македония. Политическата нестабилност, неспособността на политическият елит да се справи, създава вакуум, в който е среда за радикални движения. Тази оценка направи пред БНТ външният министър Даниел Митов. "Македония се стреми за членство в ЕС.
Ние като страна, член на ЕС имаме своето задължение да помагаме на Македония. Пътят й минава през реформи. Вчера в разговора с моя колега заявих, че помощта от която имат нужда, България може да я даде", обобщи Митов.
Той продължи да разсъждава, че "нашите колеги са наясно, че трябва да се предприемат категорични действия и едва ли може да се стигне до стабилност без да се поеме отговорност. Македонските граждани имат право на недоволство и да изискват по-добро управление. Много е важно да се възстанови политическият диалог между управляващи и опозиция, защото се появяват радикални елементи, които набират скорост и самочувствие и смятат, че имат влияние".

Преди да бъде подписано Охридското споразумение, военните действия, които се водеха там целеше разделяне на Република Македония, затова когато се появят подобни инциденти като този в Куманово, не може да не се появи съмнение, че има опити за разделение на нашата съседка, коментира още Митов. Затова ние веднага вземаме своята позиция, за да заявим категорично, че сме за целостта на Македония, каза външният министър. Това, което се случва напоследък в Македония, не е причина за бавене на започване на преговорите за членство в ЕС.
Те се бавят, защото липсват реформи, смята той. Според Митов не би било редно той да коментира начина на управление на Македония. Нужна е да се види малко по-държавническо отношение по повеждането на реформи, подчерта дипломат номер едно. Според него "нашите колеги нямат този честен подход, който имат нашите политици" и това създава проблеми.
"България е изключително стабилна държава със стабилно правителство и не смятам, че можем да изпаднем в изолация. В момента нещата са спокойни, няма никакви признаци за зараждащо се етническо напрежение. Но както знаем лесно е да се появят искания, които да възпламенят междуетнически конфликт", каза министърът. Освен това той каза, че "диалогът с Русия не е замръзнал. Всичко, което се прави, е проблемът с Украйна да се реши по дипломатически път", защото "нещата около Украйна са изключително сериозни".

