Михаил Миков ексклузивно пред ПИК ТV: БСП се разпада по места - смяната на Нинова е закъсняла! Социалистът осветли схемите на Корнелия да запази поста си (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Не знам какъв е потенциалът на този нов ляв проект, аз лично не присъствах. Смятам, че лявото не може и не трябва да носи много етикети, за да е истинско. Когато нещо се каже, че е ново, то често се случва, че е добре забравено старо. Така коментира бившият председател на БСП Михаил Миков пред ПИК ТV форума, на който се събраха в НДК преди месец бивши и настоящи членове на партията да учредят нов ляв проект.
По думите му не е важно как ще бъде опакован този проект, а по-важно е дали е автентичен и истински. Според него там са се събрали хора, които медийно и шумно са заявили възкресяване на лявото, но подчерта, че има противоречие, тъй като голяма част от тях и в момента са членове на ръководството на БСП. БСП пък от своя страна според Миков не е в ситуация да представлява лявото.
"Всякакви такива смесици между партии, които са извън БСП, и членове на националните органи на БСП няма да доведат до някакъв особен резултат. Виждате ли, че говорим за персонажите, защото не чухме от там значими леви идеи и значими леви цели, които да се поставят в обсъжданията. Цели, които да бъдат припознати от мнозинството български граждани и респективно да се превърнат в някаква политическа платформа. Самото събиране на хора, колкото и да са популярни те, трудно ще убедят българските граждани, че това е представителството, заради което си струва да дадат гласа си", категоричен е Михаил Миков.
Според него това събиране няма да има кой знае какво значение освен заявената воля за единение. Той припомни обаче, че голяма част от присъстващите на тази сбирка през годините, къде поради лични причини, къде поради нещо друго, са били и един срещу друг. По думите му е важно дали се е чуло нещо за лява политика и леви идеи, за да припознаят хората това ляво с нов етикет.
"Една част са членове и сега на националното ръководство на БСП. Други са били част от него през годините, като че ли свързващото е, че имат обща история. Мисля обаче, че в политиката това никак не е достатъчно, по-важно е какви са идеите, които могат да обединят хора и то не само тук в София и в НДК, а хора от краищата на България, които да заявят своя интерес в ляво. Това е големият проблем, той съществува, той е отворен въпреки заявката, популярността и авторитета на хората, които присъстваха", допълни бившият председател на БСП.
Социалистът отново повтори, че за него е по-важно нещо да е истинско и автентично, отколкото какъв етикет му слагат. По думите му лявото е ляво, когато отговаря на очакванията на хората в сфери като образование, здравеопазване и противоречието между труд и капитал, както и в отношението му към неолибералния модел, който е показал всичките си дефекти особено в България.
"Той показа какво представлява, когато здравеопазването е на търговски принцип. Когато образованието е на принципа "парите следват ученика". Когато хазната се пълни от мнозинството български граждани, а ниските данъци са за капитала, който става все по-концентриран. Когато печалбите от България в голямата си част се репатрират извън България в Европа или навън от т.нар. чужди инвеститори. България изглежда като едно местенце с ниски данъци, където печалбите, събрани от мнозинството български граждани, отиват в чужбина, без да попаднат в българския бюджет", анализира Миков.
Бившият председател на БСП коментира и поредицата от скандали, разтърсили партията - например във Видин, където на няколко пъти партийната организация беше напусната от знакови фигури. По думите му Общинският съвет БСП е останал с един съветник, а 6 са от лявата платформа "Справедливост за Видин", която е от напуснали БСП млади и образовани хора.
"Това са хора, доказали в годините принадлежността си към лявата идея и волята си да отстояват интересите на гражданите на Видин. Въпросът какво се случва с БСП е много актуален, защото тези дни се проведе едно събиране на конференцията на БСП. Казвам неслучайно събиране. На него изцяло беше подменен делегатският състав. Очевидно “Позитано” иска да си осигури цялата делегатска квота от Видин за конгреса. Парадоксално е, че уж организацията била намаляла, а в същото време си избраха повече делегати за конгреса", изказа недоумение бившият председател на партията.
По думите му е имало делегати, които не са напуснали БСП, и са легитимно и законно избрани, но на тяхно място са избрани нови делегати. Според него това е знак, че на всяка цена февруарския конгрес на БСП трябва да бъде подсигурен и очевидно чистката тръгва от Видин.
"Там основните екзекутори на партийната организация са проф. Радослав Гайдарски и Филип Попов. Хора, които през годините ясно показаха, че когато те ръководят БСП и те решават въпросите в БСП, това са резултатите. От десетилетия БСП не е била без мандат във Видинска област. Там винаги приемахме за недобър резултат, ако не сме на първо място в България - в избори за местна власт, в избори за парламент, в президентски избори. Докараха до там, че на последните избори БСП остана без мандат. Това е абсурд и парадокс, но и много ясно доказателство за политиката, която националното ръководство провежда в частност във Видин, но и в други области на страната", изказа разочарование Михаил Миков.
По казуса с изключения от парламентарната група на БСП Явор Божаноков бившият председател на Народното събрание коментира, че в правилника на парламентарната група в годините винаги е имало право на различно мнение.
"В правилника на парламента дори има отделено време за всеки, който заявява изказване с различно мнение от парламентарната си група. Не знам дали господин Божанков преди това е уведомил колегите си в парламентарната група, защото такъв е редът. Заявяваш, че не си съгласен с общото решение на групата и можеш да заявиш в отделно от времето на групата време твоята различна позиция, както и да гласуваш различно. Въпросът с изключването обаче очевидно е стил, метод и начин на работа", добави детайли от правилника на парламента Миков.
Той припомни, че от БСП е изключен също и единственият районен кмет на партията в София, район Изгрев, а кметът на Кресна пък е напуснал и това в период само за един месец. Според него това показва ясен процес на разпад, който е в пълно противоречие с призива, който е отправила Нинова "да се връщат тези, които са напуснали".
"Няма да се върнат и проблемът е, че нови и нови ще напуснат. Страхувам се, че смяната на Нинова много закъсня. Вижда се не само от резултатите, както и от позицията на БСП, която в миналото имаше претенция да е най-големият представител на лявото. Това събитие закъсня, благодарение не само на Нинова, а благодарение на една тясна група около нея в Изпълнителното бюро и Националния съвет на БСП, която група очевидно има някакви облаги. Отношенията вече са пренесени по места и нещата са изострени до такава степен, че дори днес Нинова да бъде сменена, БСП трудно ще възвърне позиции", категоричен е Михаил Миков.
Според него БСП е внесла и подкрепила промените в Изборния кодекс и връщането на хартиената бюлетина с надежда за по-добър резултат. По думите му от краен защитник на машините е избягала в другата крайност за широко прилагане на хартиената бюлетина. Според него партията храни очакване, че към урните ще се затичат много хора, които ще гласуват за нея. Той определи това като напразна надежда. Според него не е важно как се гласува, а какво предлагаш на избирателя и той да ти има доверие, че ще си последователен в тази политика, а там БСП според Миков има дефицит.
Той коментира и отказа на Австрия и Нидералндия да свалят ветото на България и Румъния за Шенген. Според него България напълно е готова и е изпълнила техническите критерии. Миков припомни, че като министър на вътрешните работи е участвал в всички международни работни групи и по отношение на миграция на информационните системи на Шенген от ШИС 1 и ШИС 2.
"Още тогава България беше изпълнила обективните критерии. Смятам, че отношението на Европа е много далече от така нареченото върховенство на правото. Смятам, че холандската позиция е типичен израз на политически аргументи за недопускане на България и Румъния в Шенген. Смятам, че нашите политици, в това число президентът, министър-председателят, министрите са длъжници в едно по-твърдо отстояване на тази дълбока несправедливост към България. Мисля, че е крайно време българските граждани да упражнят натиск върху политиците за решаването на един въпрос - премахване на граничните проверки между България и Румъния. Това е абсолютно възможно и е в рамките на взаимните споразумения. Защото и Румъния и България изпълняват всички обективни критерии за Шенген. Поне да спестим на българските граждани и превозвачи, на тези които чакат по едно две денонощия на мостовете на Видин и Русе. Да им спестим това чакане", завърши Михаил Миков.
Целия разговор вижте във видеото: