ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Задържалите се ниски температури през януари са довели до поражения на черешите в Кюстендилско, но каква ще бъде реколтата през тази година, ще зависи основно от времето през следващите два месеца. Това каза пред БТА директорът на Института по земеделие в кюстендилското с. Ябълково проф. Димитър Домозетов.
Производители от региона споделят, че има щети от измръзване, но заради дълбокия покой, в който в момента се намират дръвчетата, е трудно да се определи процентът на пораженията.
Кюстендилската череша се слави като най-вкусна. Според специалисти това се дължи на специфичните атмосферни условия в региона, където се отглеждат около 17 хиляди декара. Често температурите обаче стават причина за компрометиране на реколтата.
Заради падналите до минус 29,5 градуса по Целзий температури в началото на януари специалистите в Института по земеделие са извършили проверка на състоянието на овощните култури на територията на Института по земеделие. Направени са и лабораторни проучвания. Данните обаче не се отнасят за територията на цялата област, защото климатичните условия са много различни, уточниха специалистите. При местните адаптирани сортове измръзването е около 60 на сто, а най-малки са пораженията при немските сортове череши.
Все още щетите не са големи, защото в момента овощните дървета са в дълбок покой. По-опасно за реколтата ще бъде, ако през месец февруари температурите са много ниски. Ако обаче дърветата не се развият заради ниските температури, то и по-късните студове няма да нанесат увреждания, уточни Домозетов.
Годишно в Кюстендилско се произвеждат между 5000-8000 хиляди тона череши. Насажденията в региона са между 16 000 и 18 000 декара и постоянно се увеличават.