Множат се обидените на ЮНЕСКО страни! Ето кои са се фръцнали по исторически и политически причини
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Правителството на Япония обяви, че замразява финансирането на ЮНЕСКО заради признаването на документи за насилие на японската армия в Китай през 1937.
Действието на Токио срещу Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) е фактически в знак на протест срещу включването на документите за клането в китайския град Нанкин в Списъка на Световното наследство. Още през октомври м.г. властите в Япония дадоха да се разбере, че може да прекратят финансирането на организацията. Това ще бъде тежък удар по бюджета, тъй като на Япония се пада около 10,8% от него.
Миналата година ЮНЕСКО включи по предложение на Китай в този световен исторически архив материалите за масовото насилие, предприето от японските войски след превземането на Нанкин, който тогава е столица на Китай. Според МВнР на Япония документите, предоставени от Пекин, изкривяват историята и са основани на едностранни изводи.
Токио признава фактът на насилието, но твърди, че за броя на загиналите няма потвърдени данни. През 2011 година от финансиране на ЮНЕСКО се отказаха САЩ, Канада, Израел и редица други страни в знак на протест срещу приемането на Палестинската автономия в състава на тази организация. В четвъртък премиерът на Израел Бенямин Нетаняху критикува двата проекта за резолюция за „Окупирана Палестина”, които ще бъдат представени на ЮНЕСКО в сряда, като каза, че организацията на ООН е загубила малкото легитимност, която й е останала.