ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Само преди няколко години COVID пандемията удари света внезапно, разпространи се бързо и погуби милиони хора по света. Оттогава насам човечеството знае, че появата на следващо голямо инфекциозно заболяване не е сюжет от утопочен филм, а реална опасност. Било то вирус, бактерия, гъбички или паразит.
С отшумяването на COVID-19, трите инфекциозни заболявания, предизвикващи най-голяма загриженост са маларията (паразит), ХИВ (вирус) и туберкулозата (бактерия). Средно те убиват около 2 милиона души всяка година.
Учените трябва постоянно да сканират хоризонта за следващия потенциален проблем. Той може да дойде във всяка форма на патоген, но някои групи хора са по-склонни да причинят бързи огнища, в това число и грипни вируси.
От къде ни дебне опаността
Един вирус на грипа предизвиква голямо безпокойство в момента и е на ръба да се превърне в сериозен проблем през 2025 година. Това е подтипът на грип А H5N1, понякога наричан „птичи грип“. Този вирус е широко разпространен както сред дивите, така и сред домашни птици, като птиците от животновъдството. Напоследък той също така зарази млечни крави в няколко щата в САЩ и дори бе открит при коне в Монголия.
Когато случаите на грип започват да се увеличават при животни като птиците, винаги има опасение, че той може да премине към хората. Всъщност, птичият грип може да зарази хора, като през миналата година в САЩ има 61 случая, като повечето от тях са свързани с фермери, които влизат в контакт с заразени животни, или хора, които пият сурово мляко. В последните дни на 2024 година бе съобщено, че птичия грип е мутирал в тялото на американец, за да се адаптира към дихателните пътища, съобщиха АФП и АП, позовавайки се на американските здравните власти.
Така със 30% смъртност при човешките инфекции, птичи грип бързо се изкачва в списъка с приоритети на здравните органи.
За щастие, птичи грип H5N1 не изглежда да се предава от човек на човек, което значително намалява вероятността да предизвика пандемия сред хората. Така че в сегашната си форма H5N1 не може лесно да се разпространява сред хората. Все пак, неотдавнашно проучване показа, че една единствена мутация в грипния геном може да направи H5N1 способен да се предава от човек на човек, което може да стартира пандемия.
Великобритания вече е закупила 5 милиона дози ваксина срещу H5, която може да предпази от птичи грип, като подготовка за този риск през 2025 година.
Дори без потенциалната способност да се разпространява между хората, птичи грип вероятно ще засегне още повече здравето на животните през 2025 година. Това не само ще има големи последици за животинският свят, но и може да наруши продоволственото снабдяване и да има икономически ефекти.
Не трябва да забравяме и за продължаващите „бавни пандемии“ сред хората, като малария, ХИВ, туберкулоза и други патогени. Борбата с тях е от първостепенно значение наред с проследяването на хоризонта за нови заболявания, които може да се появят.