ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Екип реставратори продължава усилено да работи по възстановяването на античните мозайки от Голямата базилика в Пловдив. "Досега са обработени близо 800 квадратни метра с 400 мозаечни фрагмента от IV-VI век", каза ръководителят на екипа доц. Елена Кантарева.
Уникалните мозайките се реставрират в ателие в Стария град. Работата по реставрацията започна през 2015 година на място в Базиликата, припомни доц. Кантарева пред БНР.
Тя уточни, че общата площ на мозайките, които ще бъдат изложени в базиликата на първия етаж е над 2 000 квадратни метра. Отделно има и стенописи, които също се реставрират, но те са от средновековната църква.
През януари 2018 година мозайките от три обекта в Пловдив бяха вписани в списъка на ЮНЕСКО за Световното културно наследство. За окончателното одобрение предстоят редица процедури по входиране на документи и информация от България.
Очаква се Голямата базилика да бъде завършена и да посреща своите туристи за 6 септември, когато е Празникът на Пловдив. Откриването ще се направи в годината, когото градът е Европейска столица на културата 2019 г.


