Мюсюлмански духовници подкрепят идеята за стандарти при обучението на имами

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Мюсюлмански духовници подкрепят идеята за стандарти при обучението на имами

5470
на 30.09.2017
Мюсюлмански духовници подкрепят идеята за стандарти при обучението на имами
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

„Държавата трябва да изпълни задълженията си към мюсюлманската общност в страната, за да се избегне напрежение сред ислямските духовници у нас. Заради липсата на финансиране имамите напускат страната и така се създава възможност за проникване на проповядващи радикален ислям.“ - така районният мюфтия на Кърджали Бейхан Мехмед коментира готвените промени в законите за вероизповеданията и образованието. Военният министър Красимир Каракачанов заяви преди дни, че те ще бъдат внесени в Министерския съвет през следващата седмица, защото има опасения от засилване на радикализацията на мюсюлманите в някои градове от страната и в Родопите.

препоръчано

Кърджали е районът с най-голям брой мюсюлмани у нас и с най-голям брой мюсюлмански духовници. Районният мюфтия Бейхан Мехмед отговаря за всичките над 240 джамии и за това какво се случва в тях. Според него в Родопите няма признаци за радикализация на мюсюлманската общност.

"Крайни, радикални елементи в Родопите не се виждат. Друг е въпросът, че хората в Родопите се интересуват от религия и това ни радва“, казва Бейхан Мехмед, районен мюфтия на Кърджали пред БНТ. 

Мюсюлманските духовници подкрепят идеята обучението на имами по утвърдени от Министерството на образованието програми. Според Бейхан Мехмед сега лицензирането на духовниците след изпит се извършва от Главното мюфтийство.

"Във връзка със задълженията и назначаването на имамите Главно мюфтийство прави възможното. И във връзка с тези тестове за лоялност по същия начин на годината веднъж или два пъти имамите решават тестове.", категоричен е Мехмед.

Финансирането от чужбина на мюсюлманското вероизповедание у нас вече е спряно, след като служебният кабинет на Огнян Герджиков не поднови протокола за сътрудничество между българската Дирекция по вероизповеданията и турската „Дианет вакфъ“. Така Главно мюфтийство беше лишено от близо 70 процента от бюджета си.

"От една страна се спира финансирането от чужди държави, а от друга страна държавата, при условие, че обещава финансиране - до момента все още няма такова финансиране."

На въпрос от колко месеца имамите в района не получават заплати, той заяви, че става дума за три месеца.

Бейхан Мехмед напомня, че държавата трябва да изпълни задълженията си за финансиране на вероизповеданието, защото младите имами вече напускат страната и така се създава възможност на тяхно място да се появят изповядващи радикален ислям духовници.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК