ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За да бъдат съкратени разходите на концесионерите на плажовете, от Министерството на туризма предлагат на тях да има по-малко спасители и по-малко медицински пунктове. БЧК обаче предупреждава, че това е опасно.
"Ако спасителите на постовете са само по един..ако от съседните постове дойдат спасители да окажат помощ, то тогава тяхната зона остава неохраняема", коментира пред БНТ Милена Сиракова, директор на БЧК-Варна.
Ако промените бъдат приети, има реална опасност спасителите да откажат да работят при този голям риск. Системата на водното спасяване вече над 50 години е базирана на това, че на един спасителен морски пост трябва да има по двама спасители. При мъртво вълнение например, когато спасителят влиза в морето, завързан за въже, за да окаже помощ на давещ се, разчита на колегата си от брега да го изтегли.
"Операциите, техниките по водно спасяване са базирани на това, че се оказват от двама спасители. Промяната на една система трябва да се направи след един задълбочен анализ и оценка на риска от експерти, защото освен живота и здравето на туристите, тук е и отговорността на спасителя", заявява още Милена Сиракова.
Другото предложение на Министерството на туризма за промяна в Наредбата за водноспасителната дейност, е да бъде увеличена и дължината на плажната ивица, на която трябва да има медицински екип, но от БЧК напомнят, че това също би затруднило обслужването на туристите.