ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 23 декември се навършват 95 години от смъртта на първата българска лекарка - д-р Тота Венкова. Макар че краят й настъпва в София, нейните мощи са пренесени и погребани в Габрово, родния й град.
През 2005 година д-р Тота Венкова е обявена за почетен гражданин. Жестът родното гнездо да приюти останките са направени само за още един виден габровец - Васил Априлов. Коя е д-р Тота Венкова? Родена в бедно занаятчийско семейство, наречена в кръщелното свидетелство Теодора, тя има забележителен живот. От малка остава сираче и пред нея се изправя реалният риск да прекъсне образованието си още в началото. Будното дете, обаче, е подпомогнато от женското благотворително дружество "Майчина грижа" и продължава да учи в Габровското петокласно училище. След завършването му тя е назначена там като учителка. Започва Руско- турската освободителна война, учителката се включва в грижите за ранените в създадените болници. Сред тях е млад руски лекар, който умира от раните си. Тя е една от малцината, които го изпращат. Оттук започва нейният път към медицината.
След Освобождението Дамското благотворително дружество в Санкт Петербург и отпуска стипендия, за да следва медицина. Тя отива, започва, но се разболява от тежка белодробна болест. Връща се в България, за да се лекува, после отива отново. През 1886 година първата жена - лекар у нас се връща в родината си като дипломиран медик и работи последователно в болниците в Русе, Велико Търново, Варна и София. През 1893 година специализира детски и вътрешни болести в Санкт Петербург, а две години по- късно- гинекология и акушерство във Виена. След завръщането си в България участва в организирането на първите акушерски курсове в Александровска болница. Здравето и отново куца, затова тя се насочва към частна практика. Живее в София, в дома си открива безплатни акушеро- гинекологични консултации за бедни жени и бъдещи майки. Умира на 23 декември 1921 година на 66 години.
Бедното сираче от Габрово, преминало през всички изпитания на живота и постигнало толкова много, продължава и след смъртта си да помага на бедните и болните. Малко преди да почине, тя дарява 500 000 лева на Искрецкия санаториум за белодробно болни "Цар Фердинанд", 500 000 лв на Габровското девическо училище и 40 000 лв на Софийския университет. Лични вещи на д-р Тота Венкова се пазят в Историческия музей в Габрово. Сред тях са комплект прибори за хранене със сребърно покритие и инициали, личен печат и покривка, бродирана и подарена и от първата родилка, на която е оказала помощ след специализацията си в Русия. Вещите са експонат на месеца по повод годишнината от смъртта и. Паметникът на д-р Тота Венкова днес е в двора на "Майчина грижа".
Забележителната сграда, дала толкова много на града, днес е част от новопостроен мол. За разлика от другаде, обаче, са запазени характерни части, които говорят за миналото.


