ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Прибираш се и с изненада откриваш, че кърлеж се е забил някъде по тялото ти. Първата мисъл е да потърсиш медицинска помощ, но ако това се случва в извънработното време на личния лекар, естествено се насочваш към най-близката болница и по-конкретно - към "Бърза помощ".
Там обаче отново те очаква неприятна изненада - за да бъде изваден кръвопиецът, ти искат 30 лева, въпреки че си съвестен здравноосигурен гражданин на Република България. Това не е цитат от романа "Параграф 22", а реална ситуация, с адрес - Видин. Разказва я слушателка на БНР.
"Вечерта отидох към 21.30 часа, беше пълно с пациенти в чакалнята. Докторът, който ме посрещна, каза, че трябва да отида на регистратурата, да платя 30 лева, след което ще бъда обработена. Отидох там, защото беше вечерта и не беше възможно да посетя личния лекар, нали за това е Спешна помощ.
Но си тръгнах, защото ми поискаха 30 лева. Казах, че съм здравноосигурена, без прекъснати осигуровки, а лекарят само ми посочи поставен на стената лист с регламента за заплащане и с това се приключи. Не съм съгласна да плащам здравни осигуровки и да ме изнудват по този начин да плащам. Наложи се сама да си извадя кърлежа. На кого да разчитам в 21.30 вечерта, ами ако ми се беше случило нещо по-лошо?!", пита потърпевшата.
Защо се налага да плащаме 30 лева за елементарна манипулация, при все че сме здравноосигурени, разказа директорът на Спешното отделение във видинската болница д-р Светлана Антонова.
"По принцип болницата има ценова листа, в Спешно отделение също е изложена такава ценова листа колко струва тази и други манипулации. Ухапване от кърлеж не е спешен случай и не подлежи на спешно обслужване в отделението.
Представете си ухапани от кърлеж, ужилени от пчела дойдат накуп и в същото време имаме инсулт, инфаркт, катастрофа. Обикновено тези с кърлежите или с по-леките ситуации, се сърдят, че не са обслужени навреме, а заради тях трябва да изоставим пациенти, които наистина се нуждаят от спешна помощ, за да свършим тази работа.
Вечерно време след 20 часа и в почивните дни, 24 часа в болницата работи дежурен кабинет с дежурен лекар, който има договор с джи-питата и може да обслужва техни пациенти. Там обслужването е както при личния лекар, заплаща се само потребителска такса. Хората, които се оплакват, са си прави за тях, но и ние сме си прави за нас", каза лекарят.