ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изкупните цени на пшеницата тази година са с близо 25% по-високи и се търгува по 354 лв./т, за разлика от 2017 г., когато цената беше 270 лв./т.
При фуражната цената е средно 318 лв./т сега при 254 лв./т преди година. По данни на Софийска стокова борса тенденцията за поскъпване на зърното се е обърнала и през последните 2 седмици има поевтиняване на международните пазари.
По време на консултативния съвет вчера стана ясно, че тазгодишната реколта от пшеница е 5.4 млн. тона, което е с 6.3% по-малко спрямо 2017 г. Реколтираните площи с пшеница са 11 391 465 дка (с 3.65% повече спрямо същия период на предходната година), при среден добив 474 кг/дка (-9.88% спрямо 2017 г.).
„Опасенията, че хлебната пшеница не е достатъчна, не се оправдаха“, заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. Земеделският министър Румен Порожанов ще проведе разговори за възможността за намаляване на ДДС за хляба и основните храни.
Това му е възложено като задача от Консултативния съвет по зърното, който пък е получил това предложение от Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.


