Над 2000 специализирани автомобили се грижат за разчистването на пътищата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Над 2000 специализирани автомобили се грижат за разчистването на пътищата. Това каза инж. Лазар Лазаров, председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура”, в предаването „Нещо повече” по БНР, във връзка с пътната обстановка.
„Най-тежко остава положението в Североизточна България и най-вече в Разград и Шумен. Голяма част от третокласната мрежа остава затворена за движение за товарни автомобили”, заяви той като посочи, че част от нея е затворена и за леки превозни средства.
По думите му, до основните направления като участъците от Шумен към Силистра и от Разград към Русе има контролиран достъп. „Пропускат се на порции, тъй като вятърът не е утихнал и създава предпоставки за снегонавявания, а и видимостта е ограничена”, обясни той. Инж. Лазаров поясни, че проходите към момента са почистени.
„Почти всички са отворени и за товарното движение. Пропускат се автомобили и към транзитните коридори, основните направления са отворени за движение”, подчерта той.
По думите му, проблемът в момента не е снегът, а силният вятър, който в отритите пространства в Добруджа създава проблемите със снегонавяванията. „Използват се тежки роторни снегорини, които изхвърлят надалече снега, за да може да се разпределя по-равномерно”, добави инж. Лазар Лазаров.
„Над 2000 специализирани автомобила се грижат – снегорини, товарачи, тежка механизация, разчистват пътищата, където те са отворени и се разширява платното”, допълни той. По думите му, обстановката по ГКПП-та е нормална.
„Очакваме ниските температури, които на места ще достигнат до минус 20- минус 22 градуса. Това ще постави други проблеми пред водачите.
Той посъветва шофьорите да спазват наложените забрани, да карат внимателно и с добре заредени телефони, а автомобилите да са с пълни резервоари.
Инж. Лазаров припомни, че ситуационният център на АПИ работи денонощно, а телефонният номер, на който всеки може да се свърже с него, е 0700 130 20. Председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура” апелира да се използва и приложението Лима, което може да бъде свалено и инсталирано безплатно.


