ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Разкриването на една хакерска атака може да отнеме най-малко до 200 дни, а в някой случаи може никога да не бъде разкрита. През тази година кибератаките са се увеличили с 300 процента повече от предходните години. Над 4 хиляди атаки дневно се осъществяват във виртуалните мрежи, това сочи статистика на европарламента, съобщава България он еър.
Оказва се, че честата употреба на една и съща парола в интернет пространството може да нанесе сериозни проблеми върху личните ни данни. Най-уязвими ставаме, когато публикуваме информация за себе си в социалните мрежи, сайтове за пазаруване и при използването на незащитени устройства.
Вече и у нас се предлага т. нар. застраховка срещу кражба на самоличност и клевета в социалните мрежи. Потребителят е нужно да предостави на дружеството интернет адрес и в рамките на деня уронващата информация би трябвало бъде премахната от онлайн пространството.
Застраховката не важи в приложения, в които има личностна комуникация, а само когато информацията е публично достъпна и цели да урони нечий авторитет.
Ако станете жертва на киберпрестъпление, е нужно да уведомите охранителните органи или застрахователното дружество.
Всичко за заплахите, които ни дебнат от бъдещето на новите технологии, четете в "Киберпрестъпления. Всичко е свързано, всеки е уязвим и как да се защитим" на Марк Гудман. Световноизвестното научно изследване е на българския пазар с логото на издателство „Милениум“.