BG EN

Надежда Йорданова бяга от дебат с Иван Гешев

ЧАС ПИК

Надежда Йорданова бяга от дебат с Иван Гешев

19330
на 17.03.2022
Надежда Йорданова бяга от дебат с Иван Гешев
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Поредния публичен дебат за закриването на Спецправосъдието беше проведен вчера в рамките на девет часа, на който присъстваха медии, излъчваше се и онлайн. За трети път в последните 12 месеца дебатираме тази тема с главния прокурор, това е най-публично обсъжданият законопроект. Това заяви в ефира на БТВ правосъдният министър Надежда Йорданова.

препоръчано

Тя допълни, че не вижда повече смисъл да води каквито и да е дебати с главния прокурор по тази тема, най-малкото защото законопроектът за закриването на специализираните съд и прокуратура вече е в парламента и тече законодателна процедура.

Законопроектът предвижда поредица от гаранции, че съдебните дела ще бъдат довършени от същите съдии, които ги гледат и в момента. А дали има бум на престъпността, както твърди г-н Гешев, може да каже МВР. Поне при мен такива данни няма, каза още министър Йорданова.

Тя бе категорична, че не става въпрос за закриването на цялото спецправосъдие, а за части от него – конкретно Специализираният апелативен съд и две прокуратури.

Надежда Йорданова увери, че промените в съдебната власт по никакъв начин няма да облагодетелстват олигарсите и подчерта, че проекторазпоредбите ще гарантират именно това.

По отношенние на въпроса с предсрочното освобождаване на главния прокурор Йорданова отбеляза, че всеки един от мотивите ѝ сам по себе си е изключително сериозен.

Време е да приемем, че всяка институция трябва да изпълнява правомощията си така, както изисква законът. Този дебат, независимо от неговия край, е крачка напред към правовата държава и демократичното общество, заяви правосъдният министър по повод освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор.

За срещата си с главния прокурор на ЕС Лаура Кьовеши Йорданова посочи, че двете са имали изключително продуктивна среща.

Между Министерството на правосъдието и Европейската прокуратура има отворени теми, по които работим много интензивно, за да може делегираните европейски прокурори в България да отговорят на високите очаквания на обществото. Налице е една много голяма обществена надежда, че европейските делегирани прокурори ще работят по други стандарти, но те не могат да свършат работата на нашите прокурори, обаче могат да покажат един по-висок стандарт и динамика на работа, завърши правосъдният министър.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Политолог с ударен анализ пред ПИК TV: Ефектът „Радев“ удря малките партии и мобилизира електората на ГЕРБ и ДПС-Ново начало (ВИДЕО) Политолог с ударен анализ пред ПИК TV: Ефектът „Радев“ удря малките партии и мобилизира електората на ГЕРБ и ДПС-Ново начало (ВИДЕО)
ново
Днес: 131
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК